Yoğun bakım hemşirelerinin algıladıkları çevresel stresörler ile manevi destek algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between environmental stressors perceived by intensive care nurses and the perception of spiritual support
  1. Tez No: 857040
  2. Yazar: SİBEL KORKMAZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY OYUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışma yoğun bakım hemşirelerinin algıladıkları çevresel stresörler ile manevi destek algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Bu araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak ve tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Mayıs 2022-Kasım 2022 tarihleri arasında İzmir ilinde bulunan bir hastanenin yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşireler oluşturmuştur. Örnekleme ise bu kriterleri karşılayan çalışmaya katılmayı kabul eden 140 yoğun bakım hemşiresi dahil edilmiştir. Veri toplamada Hemşire Tanıtıcı Özellikler Formu, Yoğun Bakım Ünitesinde Çevresel Stresörler Ölçeği ve Manevi Destek Algısı Tespit Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS25 kullanılarak nicel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to investigate the correlation between the environmental stressors perceived by intensive care nurses and their perception of moral support. Method: This research was conducted using a relational screening model and a descriptive design. The study population comprised nurses employed in the intensive care units of a hospital in Izmir from May 2022 to November 2022. The sample consisted of 140 intensive care nurses who voluntarily agreed to participate in the study and met the specified criteria. Data was collected using the Nurse Descriptive Characteristics Form, the Environmental Stressors Scale in ICU, and the Spiritual Support Perception Scale. Data were analyzed quantitatively using SPSS25.