Oral antikoagülan ilaç kullanan bireylerin öz-yönetimi ve tedavi memnuniyeti
Self-management of patients using oral anticoagulants and treatment satisfaction
  1. Tez No: 857039
  2. Yazar: NURBEN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JÜLİDE GÜLİZAR YILDIRIM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Antikoagülan kullanan yaşlı bireylerin öz-yönetimi ve tedavi memnuniyetlerinin belirlenmesi amaçlamaktadır. Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yürütülen çalışma; İstanbul'da bir Eğitim ve Araştırma hastanesinin nöroloji, kardiyoloji ve kalp-damar servislerinde yatan ve bu polikliniklere başvuran, oral antikoagülan ilaç kullanan 65 yaş ve üzeri bireyler ile gerçekleştirilmiştir. Örneklem sayısı güç analizi ile belirlenmiş olup toplam 215 kişi ile çalışma yürütülmüştür. Veriler tanımlayıcı soru formu, Duke Antikoagülan Memnuniyet Ölçeği (DAMÖ-24 soru) ve Türkçe Sağlıkta İş-birliği Ölçeği (12 soru) ile toplanmıştır. DAMÖ puanı arttıkça tedavi memnuniyeti azalmaktadır. Verilerin analizinde Mann Whitney U Testi, Kruskall-Wallis Testi, Spearman Korelasyon testinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the self-management and treatment satisfaction of elderly individuals using anticoagulants. Methods: This descriptive and correlational study was carried out with individuals aged 65 years and older who were hospitalised in neurology, cardiology and cardiovascular services of a Training and Research Hospital in Istanbul and who were using oral anticoagulant drugs and who applied to these outpatient clinics. The sample number was determined by power analysis and the study was conducted with a total of 215 individuals. Data were collected with a descriptive questionnaire, Turkish version of Duke Anticoagulation Satisfaction Scale (DASS-TR, 24 questions) and Turkish version of Partners in Health Scale (PIH-TR, 12 questions). Treatment satisfaction decreased as the DASS score increased. Mann Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, Spearman Correlation Test were used to analyse the data.