Ortodontide dijital dönüşümün klinik pratikteki yerinin değerlendirilmesi
Evaluation of digital transformation in orthodontics in clinical practice
- Tez No: 857047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE GÖRÜCÜ COŞKUNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk Ortodonti Derneği'ne kayıtlı ortodontistlerin ve ortodonti uzmanlık/doktora öğrencilerinin ortodonti pratiklerinde dijital ortodontik yazılımları, ağız içi tarayıcıları, şeffaf plak tedavilerini ve dijital ortognatik cerrahi planlama programlarını kullanma oranlarını ve bu dijital yöntemlerin tercih edilme ve edilmeme sebeplerini değerlendirmektir. Çalışmada Surveymonkey anket programı üzerinden hazırlanan anket soruları, Türk Ortodonti Derneği üyelerine e-posta yoluyla iletilmiştir. Toplam 220 kişinin katıldığı ankette; demografik bilgiler, dijital ortodontik yazılım programları, ağız içi tarayıcılar, şeffaf plak tedavileri ve dijital ortognatik cerrahi planlama programlarının kullanımına ve katılımcıların düşüncelerine yönelik sorular bulunmaktadır. Katılımcılardan elde edilen anket sonuçları tanımlayıcı istatistikler, Pearson ki-kare veya Fisher's exact testleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the utilization rates of digital orthodontic software, intraoral scanners, clear aligner treatments, and digital orthognathic surgical planning programs among orthodontists registered with the Turkish Orthodontic Association, as well as orthodontic specialization/doctoral students. The study also aims to assess the reasons for choosing or not choosing these digital methods. The survey questions were prepared using the SurveyMonkey survey program and were distributed to members of the Turkish Orthodontic Association via email. The survey, in which a total of 220 individuals participated, includes questions related to demographic information, usage of digital orthodontic software programs, intraoral scanners, clear aligner treatments, and digital orthognathic surgical planning programs, as well as participants' opinions. The survey results obtained from the participants were evaluated using descriptive statistics, Pearson's chi-squared test, or Fisher's exact test. A p-value of