Tiroid fonksiyon test sonucu anormal olan gebelerindemografik ve metabolik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the demographic and metabolic characteristics of pregnants with abnormal thyroid function test results
  1. Tez No: 857048
  2. Yazar: ŞEYMA AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇİZMECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Endokrin pratiğinde reprodüktif dönemdeki kadınları etkileyen önemli unsurlardan biri tiroid patolojileridir. Yapılmış çalışmalarda aşikâr ve subklinik hipotrodili hastalarda ürik asit düzeyleri anlamlı olarak artmış bulunmuştur. Ancak literatürde hipotiroidili gebelerde ürik asit düzeyleri hakkında yeni verilere ulaşılamamıştır. Çalışmamızda tiroid fonksiyon test sonuçları anormal olan gebelerin gebelik süreçleri boyunca ürik asit ilişkili metabolik ve demografik özelliklerinin nasıl değiştiğini gözlemlemeyi amaçladık. Metot: Çalışmaya biyokimyasal olarak gebeliği tespit edilmiş olan 18 yaş üzeri 1.trimesterda 93, 2. trimesterda 89, 3.trimesterda 54 gebe olmak üzere 236 gebe dahil edilmiştir. Gebeler demografik ve laboratuvar sonuçları yönünden değerlendirilmişlerdir. Tüm gebeler ait oldukları trimesterların tiroid fonksiyon test sonuçlarına göre ötiroid ya da hipotiroid olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ötiroid olanlar kontrol (normal gebelik) grubu olarak oluşturuldu (grup 1). Hipotiroidisi olan gebeler subklinik (grup 2), yeni tanılı (aşikâr) hipotiroidi (grup 3) ve gebelik öncesinde hipotiroidi tanısı almış olanlar (grup 4) eklinde de alt gruplarda da kategorize edildiler. Bulgular: Çalışmamızda ortalama serum ürik asit seviyeleri sırasıyla hasta grubunda 3,32+0,78 mg/dL, kontrol grubunda ise 3,26+0,71 mg/dL idi. Ürik asit seviyelerinin gruplararası farklılık göstermediği sonuçlar arasında GFR de belirgin farklılıklar tespit edilmiştir (p = 0,001). Hasta grubunda abort sayısının arttığı görülmüştür. Gruplar arasında trimesterlar arası ürik asit değişimi kıyaslamalarında ise gebelikte LT4 başlanan (Grup 3) de belirgin ürik asit artışı olmuştur. 2. Trimesterda pik yapan ürik asit seviyesi 3. Trimesterda azalmaya geçse de ilk trimesterdan yüksek olarak bulunmuştur. Tüm artışlar ürik asit için normal referans aralıkları içinde olmuştur. Sonuç: Gebelikte Hipotiroidi tanısı konulan hastalarda LT4 resplasmanı sonrası ürik asit artışı beklenilebilir. Limiti aşmayan bu artış GFR artışı ile senkronizasyonun neticesi olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid pathologies stand as a significant determinant impacting females in the realm of endocrine practice during their reproductive phase. Existing studies have unequivocally demonstrated a notable elevation in uric acid levels among individuals afflicted by overt or subclinical hypothyroidism. Regrettably, the current body of literature fails to provide updated insights into uric acid levels, specifically among hypothyroid pregnants. Therefore, our study endeavors to meticulously examine the dynamic alterations in metabolic and demographic attributes associated with uric acid throughout the entire gestational journey of females presenting abnormal thyroid function test outcomes. Methodology: The study encompassed a cohort of 236 females aged 18 years and above who had undergone biochemical confirmation of pregnancy. These individuals were meticulously categorized into distinct groups according to their respective trimesters: 93 participants in the first trimester, 89 participants in the second trimester, and 54 participants in the third trimester. A comprehensive assessment was conducted, encompassing the enrolled subjects' demographic characteristics and laboratory findings. Subsequently, each trimester-based cohort was further stratified into two distinct groups based on their thyroid function test results: a control group comprising euthyroid individuals (representing normal pregnancies) denoted as Group 1, and a hypothyroid group comprising subclinical hypothyroidism (Group 2), newly diagnosed overt hypothyroidism (Group 3), and individuals with a pre-existing hypothyroidism diagnosis prior to conception (Group 4). Results: In our study, the mean serum uric acid levels were 3.32 ± 0.78 mg/dL in the patient group and 3.26 ± 0.71 mg/dL in the control group. No significant differences were observed in uric acid levels between the groups. However, notable variations were detected in glomerular filtration rate (GFR) among the different groups (p = 0.001). It was observed that the patient group had a higher number of abortions. Regarding uric acid changes between trimesters, a significant increase in uric acid levels was observed in pregnant who initiated levothyroxine (Group 3). Uric acid levels peaked in the second trimester and subsequently decreased in the third trimester but remained higher than the levels observed in the first trimester. All increases in uric acid levels were within the normal reference range. Conclusion: Our study suggests that pregnant women diagnosed with hypothyroidism may experience a rise in uric acid levels following levothyroxine replacement therapy. Notably, this increase in uric acid remains within clinically acceptable ranges. It is plausible to speculate that this phenomenon could be attributed to a synchronized response with the observed elevation in GFR.