Meteorolojik parametrelerin atıksu stabilizasyon havuzu (ASH) arıtma verimine etkisinin matematiksel modelleme çalışması: Türkiye örneği
Examining the effect of meteorological parameters with mathematical models on treatment efficiency of wastewater stabilization pond: A case study of Turkey
- Tez No: 857092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ASH'ları en geleneksel olup işletmesi ve bakımı en uygun atıksu arıtma tesisidir. Fakat bu tip tesisler doğada büyük alanı gerektirir. AD'ları atıksu kirletici giderme verimliliğini artırarak ve ASH alanı ihtiyacını azaltarak iki önemli avantaj sağlamaktadır. Bu avantajların tersine, inşaat malzemesine olan talebi artırmaktadır. Bundan dolayı boyutlandırmada optimizasyon yapma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'nin yedi iklim bölgesi dikkate alınarak ASH'ların boyutlandırması yapılmıştır. Bu çalışmanın ilk aşamasında, Excel kullanılarak GM metotla en iyi birleşimi belirlenmiştir. Bunun yanı sıra, atıksudaki farklı kirleticilerin giriş değerlerinin ASH alanı ve Bs üzerine etkisi de araştırılmıştır. Bu hesaplama yaklaşımı daha fazla zaman almakta ve iş hacmini arttırmaktadır. Bundan dolayı ASH optimizasyon sürecini hızlandırmak için MM kullanılmıştır. Bu MM'lerin içindeki her iki algoritma da MATLAB'daki iç nokta algoritmasını ve MS-Excel Çözücüsündeki GRG algoritmasını kullanılarak ASH alanını ve Bs'ni yaklaşık olarak %10 oranında azaltırken, gerekli beton hacminde de azaltmalar meydana gelecektir.
Özet (Çeviri)
Wastewater Stabilization Ponds (WSPs) are the most traditional and convenient wastewater treatment plants to operate and maintain. However, these types of facilities require large areas in nature. Baffle walls (BWs) provide two essential advantages: increasing wastewater pollutant removal efficiency and reducing the required area for WSPs. On the contrary, these advantages increase the demand for construction materials. Therefore, the need for optimization of the WSPs area arises. In this study, the dimensioning of WSPs was made by considering the seven climatic regions of Turkey. In the first stage of this study, the best combination with the traditional method was determined using Excel. In addition, the effect of input values of different pollutants in wastewater on WSPs area and retention time was also investigated. This calculation approach takes more time and increases the work load. Therefore, mathematical modeling (MM) was done to accelerate the WSPs optimization process. While both algorithms in these MM, using the interior point algorithm in MATLAB and the GRG algorithm in MS-Excel Solver, reduce the ASH area and Bs by approximately 10%, reductions in the required concrete volume will also occur.