Doğal arıtmanın uygulanması halinde ortaya çıkacak depolama hacminin ve karşılanabilecek sulama suyu ihtiyacının belirlenmesi
Determining of storage demand and amount of irrigation water can be supplied in case of using natural treatment
- Tez No: 98395
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMALİ KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışma, atıksu arıtımında kullanılan doğal sistemleri tanıtmak, bu sistemlerin kullanılabilirliğini sınırlayan meteorolojik parametreleri belirlemek, doğal sistemlerle atıksu arıtımı açısından Türkiye şartlarını değerlendirmek, Türkiye'nin coğrafi bölgelerini karekterize edici şekilde seçilen yerleşim yerlerinden kaynaklanan evsel atıksuların, sulamada kullanılması halinde, ortaya çıkacak depolama ihtiyaçlarını tesbit etmek amaçları ile yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, önce atıksu arıtımında kullanılan doğal sistemler ve arıtma mekanizmaları hakkında bilgi verilmiş, Türkiye'nin meteorolojik yapısı tanıtılmış, doğal arıtma sistemleri açısından bir değerlendirmesi yapılmış ve tüm Türkiye'yi temsil edecek şekilde seçilen onbir meteoroloji istasyonuna ait veriler ve o bölgelerde yetiştirilen karekteristik bitkilerin su ihtiyaçları dikkate alınarak, atıksuların depolanması için gerekli hacimler ve seçilen istasyonların bulunduğu yerleşim bölgelerinin atıksularmın tamamının sulamada kullanılabilmesi için gerekli alanlar hesaplanmıştır. Tüm bu işlemlerle bitki su ihtiyaçları hesaplanmış, Orta Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgeleri için“nüfüs-depolama ihtiyacı”ve“alan- depolama ihtiyacı ”grafikleri çizilmiştir. Özellikle su kıtlığı çekilen ve kışları ılıman iklime sahip Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, evsel atıksuların sulamada kullanılması durumunda ortaya çıkan depolama hacmi ve gerekli alan kabul edilebilir büyüklüktedir. Küçük yerleşim birimlerinde atıksuların sulamada kullanılması durumunda, depolama ve sulama için sahil kesimleri ve sanayi bölgeleri hariç yeterli arazinin bulunduğu görülmektedir. Ancak bu hususta ilave araştırmalar yapılması ve atıksu depolama mevsim haritalarının çıkarılması ve lokal bazda değerlendirmeler yapılarak her yerleşim merkezi için sulama imkanlarının araştırılması, bunun için önce hangi bitki türünün sulanacağına karar verilmesi, bitki su ve besin maddesi ihtiyaçlarının sağlıklı bir şekilde tesbit edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Atıksuların sulamada kullanılması halinde, arıtma maliyetinden sağlanacak tasarrufun hesaplanmasının ilginç bir çalışma olacağı düşünülmektedir. IX
Özet (Çeviri)
DETERMINING OF THE STORAGE DEMAND AND AMOUNT OF IRRIGATION WATER CAN BE SUPPLIED IN CASE OF USING NATURAL TREATMENT SUMMARY This study made on purpose being recognised natural treatment system that used in wastewater treatment, determining the restricting meteorological parameters of these system, criticising natural condition of Turkey in respect of treatment by natural treatment system, determining the storage demand in case of using municipal wastewater of the places that chosen as presentative of all Turkey. In accordance to this purpose once some information given about the natural treatment system which used in wastewater treatment and treatment processes, recognised and criticised the meteorological form of Turkey in respect of natural treatment system. The storage value in respect of data which belonged eleven chosen meteorological station as presentative of all Turkey and irrigation demand of charasteristic crops which grown in these places and area needing for using in irrigation all wastewater of chosen places accounted. As a result of accounts plant irrigation demands obtained and population storage demand and area- storage demand graphics drawn for the Middle Anadolu, Southern- est Anadolu and Mediterranean regions. Storage values and area needing is acceptable value especially for Mediterranean region that has humid climate and is short of water supply and Southern-est Anadolu region in case of using municipal wastewater in irrigation. İt is seen that, there is enough room in the small villages except coastal region and industrial region for storage and irrigation in case of using wastewater in irrigation. On the other hand in addition to these result seen that, doing some additional study, obtaining wastewater storage season maps, investigating irrigational supply for every Landscape, making some critics at local base and for this once making decision about what kind of crop will be irrigated and elevating plant-water and plant-nutrient Demand correctly is necessary. It is thought that; accounting the amount of putting aside by treatment facility and using wastewater in irrigation would be an interesting study.