Recovery of İzmir Bay: Biochemical dynamics before and after waste water treatment
  1. Tez No: 127579
  2. Yazar: SEZGİ ADALIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM SAYIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
IV ÖZET Bu çalışma izmir Körfezinin bio-kimyasal dinamiğinin model aracılığı ile incelenmesini hedeflemiştir. Çalışmada temel araç olarak Avrupa Birliğinin finanse ettiği proje kapsamında ortaya çıkarılan COHERENS ekosistem modeli kullanılmıştır. Modelin oluşturma sırasında model giriş verisi olarak“izmir Körfezi izleme”ve“Körfez'inde Partikül Maddenin Elementel (C,N,P) Bileşimi ve Dağılımı-TUBİTAK”proje verileri kullanılmıştır. Bunun yamsıra Güzelyalı Meteoroloji istasyonundan alınan sıcaklık ve güneş ışığı verilerinden sinusoidal dalga fonksiyonu oluşturulup modelin içerisine yerleştirilmiştir. Partikül organik azot ve karbon, klorofil bağımlı ve bağımsız olarak ikiye ayrılmıştır.Modelin genel yapısı oluşturulduktan sonraki çalışma kapsamı iki aşamada değerlendirilebilir. Birinci aşama ekosistem dinamiğinin araştırılmasını içerir. On bir simulasyonu içeren birinci aşamada, model içerisinde bazı parametrelerin ve kinetiklerin bio-kimyasal dinamiğe etkisi incelenmiştir. Bunlar ototrofık ve heterotrofik microplankton oranları, maksimal buyume oranı ve enzim kinetiğinin etkileri olarak özetlenebilir. Enzim kinetiği olarak Micheail-Menten modeli kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında arıtma tesisi öncesi ve sonrası verileri kullanılmıştır. Simulasyon sonuçları karşılaştırılmıştır. Varılan sonuçlar kısaca şöyle özetlenebilir: Mevsimsel dinamikler bio-kimyasal dinamikler üzerinde en fazla etkiye sahiptir. Ortamın dinamiği sınırlayıcı parametreler tarafından kontrol edilmektedir. Arıtma öncesi ve sonrasında yıllık veri dağılımı birbirlerinden cok farklı olmasına rağmen atık yüklemesi olmadığı durumda, inorganik anlamda bir yıl sonra sistem yenilenmeye başlıyor. Anahtar sözcükler : Bio-kimyasal dinamik, ekosistem, modelleme, izmir Körfezi, azot döngüsü
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The objective of this study is to constructing COHERENS model to simulate the nitrogen dynamics of Izmir Bay. The Izmir Bay ecosystem is proposed to be modeled for the annual simulation of the dynamics taking place before and after wastewater treatment. There are two main goals for this study. The first one is to determine biochemical processes. Micheail-Menten uptake kinetics, autotrophic - heterotrophic fraction, growth rate process and their effects are investigated. Uptake dynamics, growth rate and heterotrophic fraction have to be solved numerically with eleven scenarios. The Second one is to process the model by using the data from Izmir Bay in order to compare the cases before and after wastewater treatment. To describe the ecosystem dynamic in the Middle Bay, the model is used in order to simulate nutrient setup before and after the wastewater treatment. After analysis of ecosystem biochemical dynamics the following major results were obtained. Seasonal variations in temperature and solar radiation play a key role in the biochemical dynamics. The initial concentrations, which are prescribed in the model, are different from each other for the case before and after. It causes a wide range of model behaviors. The concentrations in the all nitrogen dependent compartments are found generally high for the case before wastewater treatment process in the system. Although such high concentrations exist in the beginning, the system in inorganic parameter is able to renew itself at the end of year. The reason for that is not existing load source in the system. Keywords : Bio-chemical dynamic, ecosystem, modelling, Izmir Bay, nitrogen cycle