Yanık ve yaralardan izole edilen mikroplara karşı okaliptüs yaprağı ve ahududu ekstraktlarının antimikrobiyal etkisinin incelenmesi
Studying the antimicrobial effect of extracts eucalyptus leaves and raspberries against germs isolated from burns and wounds
  1. Tez No: 857101
  2. Yazar: MOHAMMED FAEQ IBRAHIM ALHABABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZDENİZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUJAHED K. ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, bilim insanlarının bazı bitki ve yaprak (okaliptüs ve meyveleri dahil) özlerinin insanlar için birçok faydası olduğuna ve özellikle yara ve yanıkların tedavisinde mikroplara karşı güçlü bir dirence sahip olduğuna inandıkları, sağlık ve bilimsel bakış açısından farklı, çok önemli bir konuyu ele almayı amaçlamıştır. Bu çalışmada, tıbbi kullanımlarda ve çoklu endüstrilerde büyük öneme sahip olan bu ağaçların, yapraklarının ve yağları tespit edilmiştir. Çalışmamızda, Okaliptüs ve Ahududunun temel antimikrobiyal bitkilerin olduğu belirlenmiştir. Uygun yağlar ve diğer bileşenlerle seyreltilen okaliptüs yağı, özellikle küçük yara ve yanıklarda kullanıldığında yaraların sterilize edilmesine, iltihaplanmanın hafifletilmesine ve kontaminasyonun önlenmesine yardımcı olur. Bu çalışmada, yara ve yanıkların mikroplardan arındırılması ve dezenfeksiyonunda yaprak ve yağların temel aktivitesine odaklanarak okaliptüs yağının antibakteriyel aktivitesinin yüksek olduğu sonucuna varabiliriz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to address a very important topic, different from the health and scientific point of view, where scientists believe that extracts of certain plants and leaves (including eucalyptus and its fruits) have many benefits for humans and have a strong resistance against microbes, especially in the treatment of wounds and burns. In this study, the leaves and oils of these trees, which are of great importance in medical uses and multiple industries, were identified. In our study, Eucalyptus and Raspberry were found to be the main antimicrobial plants. Eucalyptus oil diluted with appropriate oils and other ingredients helps to sterilize wounds, relieve inflammation and prevent contamination, especially when used on minor wounds and burns. In this study, we can conclude that the antibacterial activity of eucalyptus oil is high, focusing on the main activity of leaves and oils in the de-microbialization and disinfection of wounds and burns.