Evaluation of vitamin E, Lipid peroxidation,IL-6, IL-8 and some hormones in serum and seminal plasma (Oligozoospermia and azoospermia) of men
Erkeklerde serum ve seminal plazmada (Oligozoospermi ve azospermi) vitamin E, Lipid peroksidasyonu, IL-6, IL-8 ve bazı hormonların değerlendirilmesi
- Tez No: 857102
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ALYAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ OMAR SADİK SHALAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada infertil erkeklerin serum ve seminal plazmasında (Oligozoospermi ve azospermi) E vitamini, Lipid peroksidasyonu, IL-6, IL-8 ve bazı hormonların değerlendirilmesi amaçlandı. Ve erkeklerde sperm oluşumunda bazı eser elementler ve önemli hormonlardaki değişikliklerin nedenlerini belirlememize yol açabilecek immünolojik testlerde meydana gelen değişikliklerin boyutunun araştırılması. 155 örnek incelendi, A grubu 18 yaş ve üzeri azospermili 50 erkek, B grubu: azospermili 50 erkek ve Grup C: azospermi sorunu olmayan 55 erkek (kontrol grubu) oluşturuldu. Sperm sayısına göre hasta grubu (Oligozoospermi ve azospermi) ve sağlıklı grup (kontrol grubu) olmak üzere üç gruba ayrılarak seçildi ve çalışmanın sonuçları şöyle oldu: erkeklerde sperm üretimi artar ve beslenme çeşitliliği ve yaşam tarzı sperm oluşumunu doğrudan etkileyebilir. Ayrıca kilo, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında iki gruptaki (kısır erkekler) erkekler üzerinde doğrudan bir etkiye sahipti. Ortalama vücut kitle indeksi çok az değişti, bu da sperm sayısı üzerinde hafif bir etki olduğunu gösteriyor. Çalışmamız, düşük testosteron düzeylerinin sperm sayısı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabileceğini doğruladı, ancak tedavi aldıktan sonra yüksek testosteron seviyelerine yol açtı, ancak sorun aynı kaldı, bu da kısırlığın (sperm bozuklukları) ile ilişkisini gösteriyor. hormonal olabilecek başka bir problem. E vitamini düzeyi yüksek veya normal olan erkeklerde sperm kalitesi ve sayısı arttı. Çalışmamızda interlökin-6 ve interlökin-8 seviyeleri belirgin bir şekilde değiştiğinden, immünolojik problemler spermatogenezi doğrudan etkiledi. Sonuçlar, bir dizi proinflamatuar sitokin ile semen kalitesi arasında doğrudan bir ilişki olduğunu göstermektedir. Seminal parametreler ve diğer potansiyel inflamasyon belirteçleri ile önemli ilişkisi nedeniyle IL-8, sessiz erkek genital yolu enfeksiyonu için hassas bir teşhis olarak kullanılabilir. Çalışma, yağ metabolizmasındaki bozuklukların erkeklerde sperm oluşumu sürecinde doğrudan problemler oluşturduğunu kanıtladı.
Özet (Çeviri)
Aimed this study was aimed to assess the Evaluation of vitamin E, Lipid peroxidation, IL-6, IL-8 and some hormones in serum and seminal plasma (Oligozoospermia and azoospermia) of infertile men. And research into the extent of changes that occur in immunological tests, which may lead us to identify the causes of changes in some trace elements and important hormones in the formation of sperm in men. 155 samples were studied, where group A consisted of 50 men with azoospermia aged 18 and over, group B: consisted of 50 men with azoospermia and group C: consisted of 55 men who had no problems with azoospermia (control group). They were selected, which were divided according to the number of sperm into the patient's group (Oligozoospermia and azoospermia) and healthy groups (the control group) into three groups, and the results of the study were as follows: With increasing age, problems with sperm production increase in men, and dietary diversity and lifestyle may directly affect sperm formation. Also, weight had a direct effect on men in the two groups (infertile men) when compared with the control group. The mean body mass index changed little, indicating a slight effect on sperm count. Our study confirmed that low levels of testosterone may have a direct effect on the number of sperm, but after receiving treatments, it led to high levels of testosterone, but the problem remains the same, which indicates the association of infertility (sperm disorders) with another problem that may be hormonal. The quality and number of sperm increased in men who had high or normal vitamin E levels. The immunological problems had a direct effect on spermatogenesis, as the levels of interleukin-6 and interleukin-8 changed clearly in our study. The results demonstrate a direct relationship between a number of pro-inflammatory cytokines and semen quality. Due to its substantial association with seminal parameters and other potential inflammation markers, IL-8 may be used as a sensitive diagnostic for silent male genital tract infection. The study proved that disturbances in the metabolism of fats constitute direct problems in the process of sperm formation in men.