Çözelti üfleme tekniği kullanılarak yapısında sabit yağ karışımı içeren nanolif çekimi ve medikal tekstil yüzeyi eldesi
Spinning of nanofibre containing fixed oil mixture in its structure by using solution blowing technique and obtaining medical textile surface
- Tez No: 857109
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR BALCI, PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Doktora tez çalışmasında antibakteriyel ve antifungal aktiviteye sahip yara iyileştirici nanolif içeren medikal tekstil yüzeylerinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Elde edilmesi amaçlanan nanolif içeren medikal tekstil yüzeylerine antibakteriyel ve antifungal aktivite kazandırmak için bitkisel ve hayvansal yağlar ile bu yağların ozonlanmış halleri ve ölmez çiçek uçucu yağı kullanılmıştır. Nanolif üretiminde çözelti üfleme tekniği kullanılmıştır. Lif çekiminde polivinil alkol, poliamid 6, poliamid 6.6, poliakrilonitril, polilaktik asit, polimetil metakrilat, polivinil pirolidon, polikaprolaktan, selüloz asetat ve kolajen polimerleri kullanılmıştır. Daha sonra seçilen polimerlere in vitro biyouyumluluk testleri yapılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde, ozonlu sarı kantaron yağı ve ozonlu kudret narı yağının hem antibakteriyel, antifungal aktiviteye sahip olduğu hem de biyouyumlu olduğu görülmüştür. Nanolifler üzerine yapılan karakterizasyon çalışmaları sonrasında poliamid 6.6, polilaktik asit, poliakrilonitril ve polikaprolaktan/marin kolajen polimerlerinin hem lif çekilebilir olduğu hem de biyouyumlu olduğu görülmüştür. Kullanılan bu polimerler ile elde edilen yağ takviyeli nanoliflerin biyouyumlu olduğu yapılan testler sonucunda tespit edilmiştir. Bu yüzeylerden bazıları seçilerek konfor testlerine tabii tutulmuştur. Konfor testlerinin sonuçlarına göre yüzeylerin hidrofob karakterli olduğu, temas açılarının >120° olduğu görülmüştür. Hava geçirgenliğinin nanolif aktarma yoğunluğuna göre düştüğü tespit edilmiştir. Termal davranışlarının, taşıyıcı yüzey ile benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Seçilen bir numune ve bir yağ reçetesine in vitro yara iyileştirme testi yapılmıştır. Buna göre geliştirilen yüzeyin 3. ve 6 saatlerde yara iyileştirme özelliğinin kontrol numunesine göre daha yüksek seyrettiği görülmüştür. Sonuç olarak geliştirilen yüzeylerin yara iyileştirici medikal tekstil yüzeyi olarak kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the doctoral thesis study, it was aimed to obtain medical textile surfaces containing wound healing nanofibers with antibacterial and antifungal activity. In order to provide antibacterial and antifungal activity to the medical textile surfaces containing nanofibers intended to be obtained, it was used the vegetable oils, animal oils and ozonized forms of these oils. Solution blowing technique was used in nanofibre production. Polyvinyl alcohol, polyamide 6, polyamide 6.6, polyacrylonitrile, polylactic acid, polymethyl methacrylate, polyvinyl pyrrolidone, polycaprolactane, cellulose acetate and collagen polymers were used for fibre spinning. Then, in vitro biocompatibility tests were performed on the selected polymers. The results showed that the ozonated St. John's wort oil and ozonated mormodica oil both have antibacterial, antifungal activity and are biocompatible. After the characterization studies on nanofibers, it was observed that polyamide 6.6, polylactic acid, polyacrylonitrile and polycaprolactane/marine collagen polymers were both fiber absorbable and biocompatible. As a result of the tests, it was determined that the oil-reinforced nanofibers obtained with these polymers were biocompatible. Some of these surfaces were selected and subjected to comfort tests. According to the results of the comfort tests, it was observed that the surfaces were hydrophobic and the contact angles were >120°. When the air permeability test results were examined, it was determined that the air permeability of the surfaces decreased with nanofiber transfer according to the nanofiber transfer density. The thermal behaviour test results showed that nanofibers showed similar thermal behaviour with the carrier surface. As a result of the tests, it was determined that the oil reinforced nanofibers obtained with these polymers were biocompatible. An in vitro wound healing test was performed on a selected sample and an oil prescription. The result showed that the wound healing property of the obtained surface was higher than the control at 3 and 6 hours. As a result, it was revealed that the obtained surfaces can be used as wound healing medical textile surfaces.