Yapı cephelerinde kullanılan akıllı malzeme ve uygulamaların yapı kabuğu tasarım parametreleri açısından değerlendirilmesi ve Akdeniz iklimi örneklerinin irdelenmesi
Evaluation of smart materials and applications used on building facades in terms of building envelope design parameters and examination of Mediterranean climate examples
- Tez No: 857114
 - Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE ALTIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
“Yapı Cephelerinde Kullanılan Akıllı Malzeme ve Uygulamalarının, Yapı Kabuğu Tasarım Parametreleri Açısından Değerlendirilmesi ve Akdeniz İklimi Örneklerinin İrdelenmesi”başlıklı bu araştırma, modern yapı teknolojisinin sınırlarını zorlayan akıllı malzemelerin yapı cephelerindeki uygulamalarını ve bu uygulamaların yapı kabuğu tasarım parametreleri üzerindeki etkilerini derinlemesine ele almaktadır. Akıllı malzemelerin kullanımının giderek arttığı günümüzde, bu malzemelerin estetik, enerji verimliliği, güvenlik ve sürdürülebilirlik gibi kritik tasarım faktörlerine olan etkisi büyük bir önem taşımaktadır. Araştırma, özellikle Akdeniz iklimi örnekleri üzerinden örneklerle desteklenerek, bu malzemelerin gerçek projelerde nasıl uygulandığını ve bu uygulamaların başarısını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Akdeniz'in benzersiz iklim koşulları ve çeşitli yapı tipleri, akıllı malzemelerin çeşitli uygulama senaryolarına olan adaptasyonunu inceleme fırsatı sunmaktadır. Araştırma, elde edilen bulgular doğrultusunda, gelecekteki yapı tasarımında akıllı malzemelerin daha etkin ve sürdürülebilir bir şekilde nasıl kullanılabileceğine dair önemli bir kılavuz sağlamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, çalışma, inovasyonun yapı sektöründeki evrimini anlamak ve bu teknolojik ilerlemelerin yapı tasarımında nasıl daha verimli bir şekilde kullanılabileceğini belirlemek isteyen araştırmacılar, tasarımcılar ve endüstri profesyonelleri için önemli bir referans kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research titled“Evaluation of Smart Materials and Applications Used in Building Facades in Terms of Building Envelope Design Parameters and Examination of of Mediterranean Climate Examples”deals in depth with the applications of smart materials on building facades that push the limits of modern building technology and the effects of these applications on building envelope design parameters. Today, when the use of smart materials is increasing, the impact of these materials on critical design factors such as aesthetics, energy efficiency, security and sustainability is of great importance. The research aims to evaluate how these materials are applied in real projects and the success of these applications, supported by examples, especially from the region of Mediterrenian's unique climatic conditions and various building types offer the opportunity to examine the adaptation of smart materials to various application scenarios. In line with the findings, the research aims to provide an important guide on how smart materials can be used more effectively and sustainably in future building design. In this context, the study will be an important reference source for researchers, designers and industry professionals who want to understand the evolution of innovation in the building sector and determine how these technological advances can be used more efficiently in building design.