İtfaiye çalışanlarında diyabet riski ve fiziksel aktivite biçimi davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diabetes risk and physical activity type behaviors in firefighters
- Tez No: 857131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DEDEOĞLU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırma, Diyabet tanısı almamış itfaiye çalışanlarının Diyabet risk faktörlerini belirlemeyi ve bu risk faktörleri ile fiziksel aktivite arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlayan bir tanımlayıcı çalışmadır. Çalışma, 10.05.2023-10.08.2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş ve toplamda 390 birey üzerinde uygulandı. Etik kurul, ilgili kurumlar ve katılımcılardan alınan izinler çerçevesinde yürütülen araştırmanın evrenini bir ilin itfaiye çalışanları oluşturmuş, örneklem ise güç analizi sonuçlarına dayanarak belirlenmiş ve çalışmaya gönüllü olarak katılmış bireylerden oluştu. Veri toplama sürecinde FINDRISK (Tip 2 Diyabet Risk Anketi) ve Fiziksel Aktivite Ölçeği II kullanılmış, toplanan veriler, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 25.0 programı aracılığıyla incelendi. Sürekli değişkenlere ait veriler ortalama (Ort.) ve standart sapma (SS) ile, kategorik değişkenlere ait veriler sayı (n) ve yüzde (%) kullanılarak raporlandı.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive investigation aimed at identifying the risk factors for Diabetes Mellitus among firefighters who have not been diagnosed with Diabetes Mellitus and assessing the relationship between these risk factors and physical activity. The study was conducted between May 10, 2023, and August 10, 2023, and involved a total of 390 participants. The study was conducted within the ethical guidelines, with permissions obtained from relevant institutions and participants. The population of the research consisted of firefighters in a specific province, and the sample was determined based on the results of a power analysis. The participants in the study voluntarily chose to take part. During the data collection process, the FINDRISK (Type 2 Diabetes Risk Assessment) and Physical Activity Scale II were utilized. The gathered data were analyzed using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 25.0 program. Continuous variable data were reported using mean (M) and standard deviation (SD), while categorical variable data were presented using frequency (n) and percentage (%).