Development of a scheduling method for unrelated parallel machines under machine eligibility restrictions and sequence dependent setup times to minimize total completion time: A case of bolt manufacturing
Makine uygunluk kısıtlamaları ve sıraya bağlı kurulum süreleri altında toplam tamamlanma süresini en aza indirmek için ilişkisiz paralel makineler için bir çizelgeleme yönteminin geliştirilmesi: Cıvata imalatı örneği
  1. Tez No: 857132
  2. Yazar: BERKAY ORKUN ERKILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENHÜR SATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Literatürde ilişkisiz paralel makine çizelgeleme ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır. Ancak kısıt programlaması, gerçek dünya problemleri için diğer çözüm teknikleri kadar fazla kullanılmadığını gözlemlemekteyiz. Bağlantı elemanları üreten bir şirkette tespit edilen gerçek çizelgeleme problemini sorunu çözmeyi amaçlamaktayız. Üretimde ürün yelpazesi çok geniş olduğundan dolayı üretim planlamasıyla ilgili bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır. Üretim prosesinde ilk operasyon olan soğuk dövme makinalarına odaklanmaktayız. Kısıt programlaması ile üretim ayar süreleri ve makine uygunluğu dikkate alınarak toplam tamamlanma süresinin azaltılması hedeflenmektedir. Çizelgeleme problemi için makinelerin kullanılabilirliği ile ilgili farklı analiz yöntemleri kullanılmıştır. Firmadaki çizelgeleme problemini hem IBM ILOG CPLEX Optimization Studio'da hem kısıt programlaması kullanırak hem de tam sayı çözümlemesi yapılarak modellenmesi sağlanmıştır. Sonuçlar, çalışma süresi sınırını dikkate aldığımızda CP'nin IP'den daha iyi çözümler verdiğini ve karmaşıklık ve kısıtlama sayıları arttığında CP'nin daha arzu edilen sonuçlar verdiğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
In the literature, there are lots of studies related to unrelated parallel machine scheduling. However, Constraint Programming (CP) is not used as much as other solution techniques for real-world problems. We aim to solve a real-world problem that occurs in a company, where the product range is too wide. Consequently, production planning related problems emerge. We focus on the bottleneck operation, which is the first operation in the production process in the company completed using cold-forging machines. We aim to minimize the total completion time by considering sequence-dependent setup times and machine eligibility. We model this scheduling problem as CP and Integer Programming (IP) and solve both models using IBM ILOG CPLEX Optimization Studio. We compare the results of CP and IP in real problem instances. We generate particular instances about machine eligibility for our scheduling problem. We set eligibility to fixed number of machines for each job and create lexicographically ordered eligibility matrices and set average eligibility to a fixed number but randomly assign eligibility to job-machine pairs. Using the generated problem instances, we extend our comparison of CP and IP. The results show that, for almost all instances, CP gives better solutions than IP when we consider the run-time limit. When complexity and number of constraints increase, CP surpasses IP.