Fazla kilolu ve obez ergenlerde alay edilme algısı, sosyal kaygı ve yalnızlık arasındaki ilişki
The relationship between perceptions of teasing, social anxiety, and loneliness in overweight and obese adolescents
- Tez No: 857136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma, fazla kilolu ve obez ergenlerde alay edilme algısı, sosyal kaygı ve yalnızlık arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma, Sivas Numune Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğinde 15 Mart 2023-30 Nisan 2023 ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğinde 15 Mayıs 2023-1 Ağustos 2023 tarihleri arasında fazla kilolu ve obez olan 145 ergen ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu, Alay Edilme Algısı Ölçeği, Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği (ESKÖ) ve UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu (Ergenler için) kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı ve kurumlardan izin alınmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistiksel ölçütler, Independent Sample t testi, varyans analizi, ki-kare testi, çift yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi, Kolmogorov-Smirnov testi ve doğrusal regresyon kullanılmıştır. Araştırmaya katılan ergenlerin yaş ortalaması 14,57±1,88, boy ortalaması 162,40±10,23 cm ve kilo ortalaması 78,37±14,67 kg olup %62,1'inin kız, %64,8'inin Vücut Kitle İndeksinin 95 üstü olduğu belirlenmiştir. Obez ergenlerin kilo ile ilgili alay edilme algısı puan ortalaması fazla kilolu ergenlere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to examine the relationship between perception of teasing, social anxiety and loneliness in overweight and obese adolescents. The study was conducted with 145 overweight and obese adolescents in Sivas Numune Hospital Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic between March 15, 2023 and April 30, 2023 and Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic between May 15, 2023 and August 1, 2023. The data of the study were obtained by using the Descriptive Information Form, Perception of Teasing Scale, Social Anxiety Scale for Adolescents and UCLA Loneliness Scale Short Form (for Adolescents). Ethics committee approval and permission from the institutions were obtained for the study. Descriptive statistical measures, Independent Sample t test, analysis of variance, chi-square test, two-way analysis of variance, Pearson correlation analysis, Kolmogorov-Smirnov test and linear regression were used in the evaluation of the research data using SPSS 22.0 program. The mean age of the adolescents who participated in the study was 14.57±1.88, the mean height was 162.40±10.23 cm and the mean weight was 78.37±14.67 kg, 62.1% of them were girls and 64.8% of them had a Body Mass Index above 95. It was found that the mean score of obese adolescents' perception of teasing about weight was higher than overweight adolescents.