Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumları ve dijital okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between primary school teachers 'attitudes towards digital education and digital literacy levels
  1. Tez No: 857158
  2. Yazar: FERHAN SEDA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, uzaktan eğitimde rol alan sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumu ile dijital okuryazarlık düzeyi arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Bununla birlikte alt araştırmada uzaktan eğitime yönelik tutum ve dijital okuryazarlık düzeyinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş merkez ilçelerine bağlı devlet okullarında görev yapan toplam 379 sınıf öğretmeni ile yapılmıştır.Bu çalışmada, betimsel araştırma türlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgiler Formu”, Ağır (2007) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”ve Sulak (2019) tarafından geliştirilen“Dijital Okuryazarlık Düzeyi Ölçeği”kullanılmıştır.Cinsiyet, mesleki kıdem yılı eğitim düzeyi,teknolojiyi kullanma konusunda yeterlilik düzeyi,günlük internet kullanım süresi, teknoloji ile ilgili hizmet içi eğitim alma durumu değişkenleri açısından uzaktan eğitime yönelik tutum ve dijital okuryazarlık durumları incelenmiştir. Araştırma kapsamında sınıf öğretmenlerinden toplanan verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup önceden tanımlanmış istatistiksel yöntemler uygulanarak bulgulara ulaşılmıştır.Analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre homojen ve normal dağılım gösteren, değişkenler açısından anlamlı bir fark olup olmadığını tespit etmek için iki boyutlu gruplarda“bağımsız örneklem t- testi (Independent-Sample T-Testi)”, ikiden fazla boyut içeren gruplarda ise“tek yönlü varyans analizi (ANOVA)”kullanılmıştır. ANOVA testi sonucunda farklılığa sebep olan grubu belirlemek için Post Hoc“Scheffe”Testi analizi uygulanmıştır. Fakat her iki ölçek için bağımsız değişkenler arasında yapılan normallik testi sonucu verilerin normal dağılmadığı gruplarda parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis Testi ve anlamlı farklılığı oluşturan grupları belirlemek için ise Mann Whitney U Testleri kullanılmıştır.Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik tutumu ve dijital okuryazarlık düzeyinin orta seviyede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between the attitude of classroom teachers involved in distance education towards distance education and their level of digital literacy. In addition, the sub-study also examined whether attitudes towards distance education and digital literacy levels differ according to various demographic variables. The research was conducted with a total of 379 classroom teachers working in public schools in Kahramanmaraş central districts in the 2021-2022 academic year. In this study, a survey model, one of the descriptive research types, was used. In order to collect data in the research,“Personal Information Form”,“Distance Education Attitude Scale”developed by Ağır (2007) and“Digital Literacy Level Scale”developed by Sulak (2019) were used. Gender, professional seniority year, education level, proficiency level in using technology Attitudes towards distance education and digital literacy were examined in terms of daily internet usage time, technology-related in-service training variables. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data collected from classroom teachers within the scope of the research, and the findings were reached by applying predefined statistical methods. According to the findings obtained as a result of the analysis,“independent sampling”was used in two-dimensional groups to determine whether there is a significant difference in terms of variables with homogeneous and normal distribution. - test (Independent Sample T-Test)“, and in groups containing more than two dimensions, ”one-way analysis of variance (ANOVA)“ was used. Post Hoc ”Scheffe" Test analysis was applied to determine the group that caused the difference as a result of the ANOVA test. However, as a result of the normality test between the independent variables for both scales, in the groups where the data were not normally distributed, the Kruskal Wallis Test, one of the non-parametric tests, and Mann Whitney U Tests were used to determine the groups that created a significant difference. It was determined that the classroom teachers' attitude towards distance education and the level of digital literacy were at a medium level. has been made.