Bir grup türk popülasyonunda genial tüberkülün konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde görülme sıklığının araştırılması ve morfolojik açıdan değerlendirilmesi
Investigation of the prevalence of genial tubercle in cone-beam computed tomography images and morphological evaluation in a group of turkish populations
- Tez No: 857200
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL AVCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada genial tüberkülün (GT) konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde (KIBT) görülme sıklığının değerlendirilmesi ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi radyoloji arşivinden 18 yaş ve üzeri hastaların (228 kadın ve 128 erkek) 356 konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüsü elde edilmiştir. GT'ler aksiyal, koronal ve sagital kesitlerde tespit edilerek sınıflandırması yapılmıştır. GT'lerin morfolojilerini belirlemek üzere; GT'lerin genişliği (GT-g) ve yüksekliği (GT-y) ölçülmüş, çevre anatomik yapılarla ilişkilerini belirlemek üzere; GT'lerin mandibular santral kesicilerin apeksine uzaklığı (GT-K), mandibular basise olan uzaklığı (GT-M) ve mandibular anterior kalınlık (MK) ölçülmüş ve istatistiksel olarak analiz edilmiştir. GT'lerin Türk popülasyonunda görülme sıklığına bakıldığında hastaların %90,4'ünde en az bir GT saptanırken, %9,6'sında GT bulunmamış olup, en sık görülen tip GT-3 (%33,1), en az sıklıkla görülen GT-5 (%9,6)'tir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it was aimed to evaluate the incidence of genial tubercle (GT) in cone beam computed tomography images (CBCT) and to determine its morphological features. In our study, 356 CBCT images of patients (228 females and 128 males) aged 18 years and older were obtained from the radiology archive of Hacettepe University Faculty of Dentistry. GTs were identified and classified in axial, coronal and sagittal sections. The width (GT-w) and height (GT-h) of the GTs, the distance of the GTs to the apex of the mandibular central incisors (GT-I), the distance to the mandibular basis (GT-M) and mandibular anterior thickness (MT) were measured and statistically analyzed. The incidence of GTs in the Turkish population was 90.4% of the patients, while at least one GT was detected, 9.6% of them did not have GT, the most common type was GT-3 (33.1%), the least common GT- 5 (9.6%).