Türk tarımında verimliliğin kaynakları üzerine analizler
Analyses on the sources of productivity in Turkish agriculture
  1. Tez No: 857203
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZSARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu tez iki yazıdan oluşmaktadır. İlk araştırmanın amacı, 2004-2022 yılları arasında Türkiye için il düzeyinde bitkisel üretim verilerini kullanarak illerin üretim paylarındaki değişimlerin her ürün için verim üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla, tarımsal ürünlerin farklı illerdeki ekilen alan, üretim miktarı ve verimlerinde yıllar içinde meydana gelen değişimler haritalar üzerinde incelenmiş ve Pay Değişim Analizi ile bitkisel ürünlerin üretim alanlarındaki değişikliklerin verim üzerindeki etkileri ortaya konmuştur. İkinci yazıda ise sözleşmeli tarımın verimlilik üzerindeki yayılma (spill-over) etkilerini keşfetmek amacıyla Stokastik Sınır Analizi yaklaşımıyla arpa ve buğday ürünleri düzeyinde analizler yapılmıştır. Bulgular, sözleşmeli şeker pancarı ekiyor olmanın arpa ve buğday verimi üzerinde etkinliği artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two essays. The aim of the first research is to reveal the impact of changes in the production shares of provinces on yields for each agricultural product between the years 2004 and 2022, utilizing provincial-level crop production data for Turkey. To achieve this goal, variations in the cultivated area, production quantity, and yields of agricultural products in different provinces over the years have been examined on the maps and using Shift Share Analysis the effects of changes in location of cultivation of agricultural products on yields have been elucidated. In the second article, analyses have been conducted at the level of barley and wheat using the Stochastic Frontier Analysis approach to explore the spill-over effects of contract farming on productivity. The findings have demonstrated that cultivating contract sugar beet has increased efficiency in barley and wheat yields.