Restoratif materyallerin periodontal sağlık ve biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin incelenmesi
Analysis of the effect of restorative materials on periodontal health and biochemical parameters
  1. Tez No: 857204
  2. Yazar: ZEYNEP EKİN KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KÜÇÜKYILMAZ, PROF. DR. ARZU AYKUT YETKİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı; süt kanin dişlere uygulanacak biyoaktif özelliklere sahip 4 farklı restoratif materyalin periodontal dokularda oluşturacağı klinik ve biyokimyasal cevabın ve aynı restoratif materyallerinin gingival fibroblast hücre kültürlerinin canlılığına olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem Randomize, kontrollü ve bölünmüş ağız dizaynı ile tasarlanan bu tezin in vivo aşamasında biyoaktif özellikteki, dört farklı içerikteki restoratif materyal kullanılarak (Glasiosite, BEAUTIFIL-Bulk Restorative, EQUIA Forte™ HT Fil ve Activa BioACTIVE Restorative®) toplamda 60 adet kanin diş tedavi edildi. Başlangıç, 7. gün ve 30. günde hastaların plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), gingival kanama indeksi (GKİ) değerleri ile dişeti oluğu sıvısı (DOS) miktarları belirlendi. DOS içeriğindeki IL-1β, MMP-9 ve TIMP-1 miktarları ELİSA testi ile değerlendirildi. İn vitro aşamada ise her materyal grubu için disk şeklinde (5x2 mm) örnekler hazırlandı (n=9) Materyallerin gingival fibroblast hücrelerinin canlılığı üzerine etkisi, direkt ve ekstrakt yöntemler ile gerçek zamanlı hücre analiz sistemi (xCELLigence) kullanılarak tespit edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirildi. Tüm veriler için istatistiksel anlamlılık aralığı α 0,005). Direkt ve ekstrakt yöntem kullanılarak hücre canlılığının değerlendirilmesinde her bir değerlendirme zamanında materyal gruplarına ait veriler birbirleriyle kıyaslandığında 48. saat için; kontrol grupları en yüksek hücre canlılığı değerlerini verdi, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Hücre canlılık değerlerinin Glasiosite > Activa BioACTIVE Restorative® > EQUIA Forte™ HT Fil >BEAUTIFIL-Bulk Restorative şeklinde sıralandığı görüldü. Sonuç Restoratif materyal gruplarının DOS hacmi ve GKİ üzerine etkisi gözlenmezken Pİ ve Gİ üzerine etkisi olduğu görüldü. Materyal içeriğinin ve restorasyonun ağızdaki kullanım süresinin klinik parametreleri etkilediği sonucuna ulaşıldı. Materyallerin biyolojik belirteçlere etkisinin zamana bağlı olarak ortaya çıkmadığı tespit edildi. IL1-β değerleri açısından 7. ve 30. günlerde Activa BioACTIVE Restorative® materyalinin en yüksek değerleri göstermesi, materyalin periodontal dokularda inflamasyona neden olabildiği şeklinde yorumlandı. 48 saatlik zaman diliminde ekstrakt ve direkt yöntem ile yapılan değerlendirmelerde hücre canlılığının en yüksek olarak görüldüğü materyal grubu Glasiosite olarak belirlendi. Hem 24 hem de 48 saatlik değerlendirmelerde her iki yöntem için de BEAUTIFIL-Bulk Restorative materyal grubunun en düşük hücre canlılığı değerlerini verdiği tespit edildi. Ayrıca gerçek zamanlı hücre analiz sisteminde direkt yöntemin kullanılması ile hücre canlılığının ekstrat yöntemine kıyasla daha çok etkilendiği ve bu etkinin azalma yönünde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study is to evaluate the clinical and biochemical response of 4 different restorative materials with bioactive properties to be applied on primary canine teeth in periodontal tissues and the effects of the same restorative materials on the viability of gingival fibroblast cell cultures. Materials and Methods This thesis was designed with a randomized, controlled and split mouth design. 60 canine teeth were treated in vivo using 4 different restorative materials with bioactive properties (Glasiosite, BEAUTIFIL-Bulk Restorative, EQUIA Forte™ HT Fil and Activa BioACTIVE Restorative®). Plaque index (PI), gingival index (GI), gingival bleeding index (GBI) values and Gingival Crevicular Fluid (GCF) amounts are determined before restoration, on the 7h day and on the 30th day. The amounts of IL-1β, MMP-9 and TIMP-1 in the GCF content were evaluated by ELISA test. At the in vitro phase, disc-shaped (5x2 mm) specimens were prepared for each material group (n=9) The effects of materials on gingival fibroblast tissue viability were determined using direct and extract methods with real-time cell analysis system (xCELLigence). Obtained data were evaluated statistically. Statistical significance range for all data was accepted as α 0,005). In the evaluation of cell viability using direct and extract methods, when the data of the material groups are compared with each other at each evaluation time, for the 48th hour; control groups gave the highest cell viability values, the difference between the groups was statistically significant. It was seen that the cell viability values were listed as Glasiosite > Activa BioACTIVE Restorative® > EQUIA Forte™ HT Fil > BEAUTIFIL-Bulk Restorative. Conclusion Effect of restorative material groups on GCF volume and GBI was not observed but it was observed that they had an effect on PI and GI. It was concluded that the material content and the duration of use of the restoration in the mouth affect the clinical parameters. It was determined that the effects of materials on biomarkers did not occur depending on time. In terms of IL1-β values, the highest values of Activa BioACTIVE Restorative® material on the 7th and 30th days were interpreted as the material causing inflammation in the periodontal tissues and more destruction may occur. Glasiosite was determined as the material group with the highest cell viability in the evaluations made with the extract and direct method in a 48-hour period. It was found that the BEAUTIFIL-Bulk Restorative material group gave the lowest cell viability values for both methods at both 24-hour and 48-hour evaluations. In addition, it was determined that the cell viability was more affected by the use of the direct method in the real-time cell analysis system compared to the extract method, and this effect was in the direction of decreasing.