Kemoterapi tedavisi alan endometrium ve serviks kanserli kadınlarda depresyon ve benlik saygısı
Depression and self- esteem in women with cancer of the endometrium and cervix receiving chemotherapy treatment
- Tez No: 857250
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN DİLA TOPALOĞLU ÖREN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Endometrium ve serviks kanseri yaygın olarak görülen, kadınları birçok açıdan etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Bu çalışmanın amacı kemoterapi tedavisi alan endometrium ve serviks kanserli kadınlarda depresyonun, benlik saygısının ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi ve depresyon ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinin jinekolojik-onkoloji polikliniği ve kemoterapi ünitesine gelen ve çalışmanın dahil edilme kriterlerini uyan 158 kadın ile yürütülmüştür. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile toplanmıştır. İstatistiksel analizde; tanıtıcı bilgiler ile ölçek puan ortalamalarının karşılaştırılmasında t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ölçekler arası ilişkinin belirlenmesi için Sperman korelasyon analizi yapılmıştır. Benlik saygısının depresyon üzerindeki etkisini araştırmak üzere basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Çalışma kapsamına alınan jinekolojik kanserli kadınların %52,5'inin endometrium kanseri, %47,5'inin serviks kanseri tanısı aldığı saptanmıştır. Kadınların Beck Depresyon Ölçeği toplam puan ortalaması 11,28±6,35 olup %20,3'ü orta/şiddetli düzeyde depresyon yaşamaktadır. Kadınların Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği toplam puan ortalaması 21,06±3,85 olup %97,5'i yüksek benlik saygısına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: Endometrial and cervical cancer is a common health problem that affects women in many ways. The aim of this study is to determine depression and self-esteem in women with endometrial and cervical cancer receiving chemotherapy, and determine the factors affecting them and to examine the relationship between depression and self-esteem. Methods: The research is descriptive and cross-sectional. The study was conducted with 158 women who met the inclusion criteria of the study and who came to the gynecology-oncology outpatient clinic and chemotherapy unit of the Tepecik Training and Research Hospital of the University of Health Sciences. Data were collected with Descriptive Information Form, Beck Depression Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale. In statistical analysis; The t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to compare the descriptive information and the scale score averages. Sperman correlation analysis was performed to determine the relationship between the scales. Simple linear regression analysis was performed to investigate the effect of self-esteem on depression. Results: In this study, 52,5% of women with gynecological cancer were diagnosed with endometrial cancer and 47.5% with cervical cancer. The mean total score of the women on the Beck Depression Scale is 11.28±6.35, and 20.3% of them experience moderate/severe depression. Women's Rosenberg Self-Esteem Scale mean total score is 21.06±3.85, and 97.5% of them have high self-esteem.