Non-insersiyonel aşil tendinopatisinde izole eksantrik egzersiz ve eksantrik egzersize kombine şok dalgası tedavilerinin karşılaştırılması
Comparison of isolated eccentric exercise and eccentric exercise combined shock wave therapy in non-insertional achilles tendinopathy
- Tez No: 857299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN GÖNEN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sporcu Sağlığı ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporcu Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, non-insersiyonel Aşil tendinopatisinin tedavisi için tek başına eksantrik egzersiz ve ESWT ile kombine eksantrik egzersiz tedavilerinin etkinliğini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: ESWT ile kombine eksantrik egzersiz ve tek başına eksantrik egzersiz ve tedavi edilen 78 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. İki grubun tedavi öncesi, tedavi sonrası, 3. Ay kontrolü ve son kontrolünde (ortalama 6,3 yıl) elde edilen sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: ESWT uygulanan hastaların tedavi sonrası ve 3. Ay kontrolündeki VAS ve Likert sonuçlarının ESWT uygulanmayan gruba göre anlamlı düzeyde daha iyi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim : The aim of this study is to compare the effectiveness of eccentric exercise alone and eccentric exercise treatments combined with ESWT for the treatment of non-insertional Achilles tendinopathy. Materials and Methods: 78 patients treated with eccentric exercise and eccentric exercise combined with ESWT were evaluated retrospectively. The results of the two groups before treatment, after treatment, at the 3rd month control and at the last control (average of 6.3 years) were compared statistically. Results: It was determined that the VAS and Likert results of the patients who underwent ESWT after treatment and at the 3rd month follow-up were significantly better than the group without ESWT.