Ailesel hiperkolesterolemili çocuklarda akdeniz diyetine uyum ile beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of mediterranean diet adherence and nutritional status in children with familial hypercholesterolemia
- Tez No: 857327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE SARİYE AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ailesel hiperkolesterolemili ve sekonder hiperlipidemili çocuk ve adölesanların mevcut beslenme durumlarını değerlendirmek, Akdeniz diyetine uyumlarını sorgulamak, bu uyumun serum lipit profillerine etkisini incelemek amacıyla yürütülen bu çalışmaya Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Çocuk Metabolizma ve Beslenme bölümü tarafından 13'ü heterezigot Tip IIa ailesel hiperkolesterolemi, 57'si sekonder hiperlipidemi tanısı alan 5-18 yaş arası 70 çocuk ve adölesan katılmıştır. Katılımcıların genel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları, antropometrik ölçümleri, ve lipit profillerini içeren biyokimyasal bulguları değerlendirilmiştir. Çalışmada katılımcıların Akdeniz diyetine uyumlarının sorgulanması amacıyla KIDMED indeksi kullanılmıştır. Katılımcıların %51,4'ü erkek, %48,6'sı kız ve yaş ortalamaları 11,85'tir. Ailesel hiperkolesterolemili katılımcıların BKİ ortalaması 21,79±3,61 kg/m2, sekonder hiperlipidemili katılımcıların BKİ ortalaması 21,39±4,86 kg/m2'dir. Ailesel hiperkolesterolemili çocuk ve adölesanlar ÇDYA, omega-3, E vit.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the current nutritional status of children and adolescents with familial hypercholesterolemia and secondary hyperlipidemia, to question their compliance with the Mediterranean diet, and to examine the effect of this compliance on serum lipid profiles. 70 children and adolescents aged 5-18 years, 13 of whom were diagnosed with heterozygous Type IIa familial hypercholesterolemia and 57 with secondary hyperlipidemia by the Pediatric Metabolism and Nutrition Department of Hacettepe University İhsan Doğramacı Children's Hospital, participated in this study. Participants' general characteristics, dietary habits, 24-hour retrospective food consumption records, anthropometric measurements, and biochemical findings including lipid profiles were evaluated. The KIDMED index was used to question the participants' adherence to the Mediterranean diet. 51.4% of the participants were male, 48.6% were female and the mean age was 11.85 years. The mean BMI of participants with familial hypercholesterolemia was 21.79±3.61 kg/m2 and the mean BMI of participants with secondary hyperlipidemia was 21.39±4.86 kg/m2.