Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencilerinin zihinsel dayanıklılık, fiziksel aktivite düzeyi ve stresle başa çıkma yaklaşımlarının incelenmesi
Analysis of the mental toughness, physical activity level, and stress coping strategies of students at Hatay Mustafa Kemal University
  1. Tez No: 857343
  2. Yazar: HAMZA ERKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DOĞAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı; Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencilerinin zihinsel dayanıklılık, fiziksel aktivite düzeyi ve streste başa çıkma yaklaşımlarının bireysel değişkenler açısından incelenerek kavramlar arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 103 erkek 80 kadın 183 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veriler kişisel bilgi formunun yanı sıra Türkçe' ye uyarlanan zihinsel dayanıklılık ölçeği (Erdoğan 2016), uluslararası fiziksel aktivite ölçeği (Savcı ve ark. 2006) ve stresle başa çıkma yaklaşımları ölçeği (Koca Ballı ve Kılıç 2016) ile toplanmıştır. Veriler değerlendirilmesinde Windows için SPSS 26 paket program kullanılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerinin dağılımları yüzde ve frekans analizleri ile belirlenmiştir. Veri toplama araçları için iç tutarlık katsayıları hesaplanmış ve hipotez testlerinin belirlenebilmesi için verilerin basıklık ve çarpıklık değerleri incelenmiştir. Çalışmada hipotez testleri olarak bağımsız örneklem testi, tek yönlü varyans analizi testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, katılımcıların zihinsel dayanıklılıklarında cinsiyetlerine göre anlamlı bir farklılık tespit edilemezken (p>0.05), stresle başa çıkma yaklaşımlarında cinsiyetlerine göre mantıksal analiz ve çevre desteği arama alt boyutlarında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the mental toughness, physical activity level, and stress coping strategies of Hatay Mustafa Kemal University students based on individual factors and to explore the interconnections among these concepts. 183 students, comprising 103 men and 80 women, studying at Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Sports Sciences, engaged in the study on their own will. The study gathered data using the mental resilience scale (Erdoğan 2016), the international physical activity scale (Savcı et al. 2006), and stress coping strategies scale (Koca Ballı and Kılıç 2016), along with a personal information form. The data was analyzed using the SPSS 26 software for Windows. The participants' personal information distribution was analyzed using percentage and frequency analysis. Internal consistency coefficients were computed for the data collection instruments, and the kurtosis and skewness values of the data were analyzed to conduct hypothesis testing. The study utilized hypothesis testing including independent sample t test, one-way analysis of variance test, and Pearson correlation test. No significant difference in mental toughness was observed between participants based on gender (p>0.05). However, significant differences were found in the sub-dimensions of logical analysis and seeking environmental support in relation to gender when coping with stress (p0.05). No significant correlation was found between the participants' ages and their mental toughness and stress coping strategies (p>0.05). However, a weak positive correlation was observed between the number of years involved in sports and mental toughness and medium to high correlations between mental toughness and stress coping strategies.