Lomber dar kanal cerrahisi sonrası sanal gerçeklik uygulamasının hastaların yaşam bulguları, ağrı ve konfor düzeylerine etkisi
The effect of virtual reality application on patients vital signs, pain and comfort levels after lumbar stenosis surgery
- Tez No: 857344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SARITAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Lomber Dar Kanal Cerrahisi Sonrası Sanal Gerçeklik Uygulamasının Hastaların Yaşam Bulguları, Ağrı ve Konfor Düzeylerine Etkisi Amaç: Araştırma, lomber dar kanal cerrahisi sonrası sanal gerçeklik uygulamasının hastaların yaşam bulguları, ağrı ve konfor düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Ocak 2021-Şubat 2024 tarihleri arasında randomize kontrollü klinik çalışma modeline uygun yapılan bu araştırma İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Beyin Cerrahi Kliniği'nde yürütüldü. Araştırmanın örneklemini yapılan güç analizine göre 42 deney 42 kontrol olmak üzere 84 hasta oluşturdu. Veriler toplanırken; Hasta Tanıtım Formu, Yaşam Bulguları Formu, Sayısal Ağrı Ölçeği, Genel Konfor Ölçeği kullanıldı. Deney ve kontrol gruplarından veriler toplandı. Deney grubuna 15 dakika sanal gerçeklik gözlüğü ile uygulama yapıldı. İlk veri toplanmasından sonra 1. ve 2. saatte deney ve kontrol gruplarının yaşam bulguları, ağrı, konfor düzeyleri tekrar değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde yüzde, standart sapma, sayı, ortalama, Kolmogorov Smirnow testi, bağımsız gruplarda t testi, Ki-kare testi, tekrarlayan ölçümlerde tek yönlü ve iki yönlü karma Anova (varyans analizi), eşleştirilmiş t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect Of Virtual Reality Application On Patients Vital Signs, Pain And Comfort Levels After Lumbar Stenosis Surgery Aim: The research was conducted to examine the effect of virtual reality application on patients' vital signs, pain and comfort levels after lumbar stenosis surgery. Materials and Methods: This research, was conducted in accordance with the randomized controlled clinical study model between January 2021 and February 2024, at İnönü University Turgut Özal Medical Center Neurosurgery Clinic. According to the power analysis, the sample of the study consisted of 84 patients, 42 experimental and 42 control. While collecting datas; Patient Information Form, Vital Signs Form, Numerical Pain Scale, General Comfort Scale were used. Data were collected from the experimental and control groups. The experimental group was treated with virtual reality glasses for 15 minutes. After the first data collection, vital signs, pain and comfort levels of the experimental and control groups were re-evaluated at the 1st and 2nd hour. In the statistical analysis of the data, percentage, standard deviation, number, mean, Kolmogorov Smirnow test, t-test in independent groups, Chi-Square test, one-way and two-way mixed Anova (analysis of variance) in repeated measurements, paired t-test, were used.