Konformasyonel tasarım yaklaşımıyla mikrobiyal lipazınimmobilizasyonu ve endüstriyel kullanım potansiyelininincelenmesi
Immobilization of microbial lipase by conformational engineeringapproach and investigation of industrial potential of immobilizedenzyme
- Tez No: 857347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tabiatı gereği verimli ve çok yönlü olan lipazlar, geniş substrat spesifikliği, enantiyoseçimli olmaları, kofaktöre ihtiyaç duymamaları vb. özellikleri ile diğer enzimlere göre endüstride daha geniş kullanım alanı bulan enzimlerden biridir. Lipaz enziminin endüstriyel olarak kullanım alanı geniş olmasına rağmen protein yapısının çevresel koşullara karşı hassas olması sonucu uğradıkları aktivite kayıbı ve yüksek maliyeti kullanımını kısıtlamaktadır. Endüstriyel anlamda enzimin bu dezavantajlarını ortadan kaldırmak için etkin yollardan biri olan immobilizasyon ile enzimin tekrar kullanımı sağlanabilecek ve çevresel koşullara karşı daha kararlı bir yapıya sahip olacaktır. Bu çalışmada Candida rugosa lipazının arayüzey aktivasyon mekanizmasından yararlanarak konformasyonel tasarım yaklaşımıyla immobilizasyonu gerçekleştirildi. Konformasyonel tasarım amacıyla CrL enzimi, oleik asitle modifiye edilmiş manyetik partikül üzerine kovalent olarak immobilize edildi. İmmobilizasyon koşullarının optimizasyonu gerçekleştirildi. İmmobilize enzimin endüstriyel öneme sahip farklı esterlerin sentezi için etkinliği incelendi. Esterifikasyon koşulları (substrat konsantrasyonu, inkübasyon sıcaklığı) optimize edildi. Serbest ve immobilize enzimin karakterizasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
Naturally efficient and versatile lipases are the most preferred group of enzymes in the industry compared to other enzyme groups, with their broad substrat specificity, enantiospecificity, cofactor-free characteristics, etc. Although lipase enzymes are industrially widely used, their use in harsh conditions (extreme temperature, extreme pH, etc.) is restricted by their high cost and because they are made up of proteins. One of the methods used to eliminate these disadvantages of the enzymes is immobilization. With immobilization, the enzyme will have a more stable structure against harsh conditions, which can be used again and again. In this study, immobilization of Candida rugosa lipase was carried out with a conformational design approach by taking advantage of the interfacial activation mechanism. For conformational design purposes, the CrL enzyme was covalently immobilized onto the oleic acid-modified magnetic particle. Optimization of immobilization conditions was carried out. The effectiveness of the immobilized enzyme for the synthesis of different esters of industrial importance was examined. Esterification conditions (substrate concentration, incubation temperature) were optimized. Characterization of free and immobilized enzyme was performed.