Jinekolojik kanser hastalarına uygulanan bilişsel davranışçı ve dışavurumcu tekniklere temellendirilmiş 'Kadınlık Kimliğini İyileştirme Programı' nın uzamış yas tepkilerine etkisi ve 'Kadınlık Algısı'nın belirlenmesi
The effect of the 'Femininity Identity Improvement Program' based on cognitive behavioral and expressive techniques applied to gynecological cancer patients on prolonged grief reactions and determining the perception of femininity
  1. Tez No: 857346
  2. Yazar: KEVSER PAMUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Psikiyatri, Nursing, Oncology, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma jinekolojik kanser hastalarına uygulanan bilişsel davranışçı ve dışavurumcu tekniklere temellendirilmiş“Kadınlık Kimliğini İyileştirme Programı''nın uzamış yas tepkilerine etkisi ve hastaların kadınlık algılarının belirlenmesi amacıyla nicel ve nitel yaklaşımın birlikte kullanıldığı karma yöntemde yapılmıştır. Araştırmanın protokol kaydı Clinical Trials kayıt sistemine NCT05529303 numarası ile kaydedilmiştir. Araştırma Eylül 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi' nde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini yapılan güç analizi sonucunda çalışmaya katılmayı kabul eden ve örnekleme alınma kriterlerini karşılayan toplam 80 jinekolojik kanser hastası (müdahale=40, kontrol=40) oluşturmuştur. Araştırmanın nicel verileri Kişisel Bilgi Formu ve Uzamış Yas Bozukluğu Ölçeği-Hasta Formu ile ön test, son test ve izlem testi şeklinde toplanmıştır. Veriler IBM SPSS (Statistical Package for Social Sciences) V23 ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise müdahale programı sonrası müdahale grubundan görüşmeyi kabul eden 11 kadın ile veri doygunluğu esas alınarak ”Kadınlık Algılarını Belirleme Görüşme Formu" ile toplanmıştır. Derinlemesine görüşmelerden elde edilen verilerin içerik analizinde; MAXQDA 2020 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study employed the mixed-methods approach, combining quantitative and qualitative methods, to investigate the impact of the“Femininity Identity Improvement Program”, grounded in cognitive-behavioral and expressive techniques, on prolonged grief responses in patients with gynecological cancer. Additionally, the research aimed to determine patients' perceptions of femininity. The research protocol was registered in the Clinical Trials registry with the number NCT05529303. The study was conducted at Afyonkarahisar Health Sciences University Health, Practice, and Research Hospital from August 2022 to October 2023. The sample for the study consisted of a total of 80 gynecological cancer patients, with 40 participants in the intervention group and 40 in the control group, who agreed to participate and met the inclusion criteria based on a power analysis. Quantitative data were collected through the Personal Information Form and the Prolonged Grief Disorder Scale-Patient Form at pretest, posttest, and follow-up test stages.