Gömülü kanin olgularında temporomandibular eklemin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
'evaluation of the temporomandibular joint in cases with impacted canine by cone beam computed tomography'
  1. Tez No: 857364
  2. Yazar: AVS SHAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR VELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Literatüre baktığımızda, birçok farklı iskeletsel ve dental deformitelere sahip bireylerin bu tip deformitelerin etkilerini değerlendiren çalışmalar mevcut olsa da gömülü kanin dişlerinin TME üzerindeki etkilerini araştıran çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, gömülü kanin dişinin TME üzerindeki etkisinin KIBT kullanılarak değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Yöntem: İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalında konik ışınlı bilgisayarlı tomografisi çekilmiş gömülü kanini bulunan hastaların verileri Dolphin 3D (Version11.95, Dolphin Imaging & Management Solutions, Chatsworth, Calif) programı yardımıyla retrospektif olarak incelendi ve dahil edilme kriterlerine uyan 57 kadın ve 43 erkek toplam 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Seçilen hastaların KIBT görüntülerinin ölçümü Dolphin 3D (Version11.95, Dolphin Imaging & Management Solutions, Chatsworth, Calif) programı kullanılarak yapıldı. Çalışmada elde edilen ölçüm verileri SPSS 28.0 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Gömülü kanin dişi olmayan kontrol grubunun sağ ve sol eklemleri arasında yapılan ölçümlere göre istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Gömülü kanin dişi olan çalışma grubunda kadın ve erkek arasında anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: When we look at the literature, desptite there are many studies evaluating the effects of different types of deformities in individuals with skeletal and dental deformities, there are no studies investigating the effects of impacted canine teeth on the TMJ. In this study, it was aimed to evaluate the effect of impacted canine on TMJ using CBCT. Methods: The data of patients with impacted canine whose cone-beam computed tomography was taken at Izmir Katip Çelebi University Faculty of Dentistry Department of Oral and Maxillofacial Radiology were retrospectively analyzed with the help of Dolphin 3D (Version11.95, Dolphin Imaging & Management Solutions, Chatsworth, Calif) program and were included in the inclusion criteria. A total of 100 patients, 57 female and 43 male, were included in the study. CBCT images of selected patients were measured using Dolphin 3D (Version11.95, Dolphin Imaging & Management Solutions, Chatsworth, Calif) program. Measurement data obtained in the study were analyzed using the SPSS 28.0 (Statistical Package for Social Sciences) program. Results: There was no statistically significant difference according to the measurements made between the right and left joints of the control group without impacted canine teeth (p>0.05). There was no significant difference between males and females in the study group with an embedded canine female.