Kişisel verilerin korunması açısından mikroçipler
Microchips for the protection of personal data
- Tez No: 857389
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLŞAD KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Gelişen teknoloji ve paylaşımın arttığı dijital çağda bireylerin bilgilerinin korunması gerekliliği ortaya çıkmış ve bu kapsamda gerek uluslararası gerekse ulusal alanda birçok düzenleme yapılmıştır. Teknik adıyla bireylerin bilgileri, kişiyi belirleyen veya belirleyebilecek olan kişisel veri adı altında tanımlanmıştır. Kişisel veriler bireyi ayırt edici birçok bilgi anlamına gelmektedir. Kişisel veri paylaşımının artmasıyla bu verilerin ticaretinin yapıldığı ve bireylerin mağduriyetler yaşamaları söz konusu olmuştur. Kişisel veriler birey için önem arz etmekte olup korunmaları için birtakım idari ve teknik tedbirler alınması gerekmektedir. Teknolojinin gelişmeye devam etmesiyle birlikte kişisel veri işleme yollarının artması ve farklılaşması akla deri altı mikroçiplerin kullanımının yaygınlaşması halinde kişisel verilerin korunması alanında nasıl bir durum ortaya çıkacağını getirmiştir. Mikroçiplerle kişisel verilerin işlenmesinin söz konusu olması durumunda bu hususa ilişkin düzenlemeler yapılması ve ek tedbirlerin alınması gerekmektedir. Anahtar Kelimeler : Kişisel verilerin korunması, 6698 Sayılı Kanun, Mikroçipler
Özet (Çeviri)
In the digital age, where the developing technology and sharing increase, the necessity of protecting the information of individuals has emerged and many regulations have been made both in the international and national areas. With its technical name, the information of individuals is defined under the name of personal data that identifies or can identify the person. Personal data means a lot of information that distinguishes the individual. With the increase in personal data sharing, this data is traded and individuals experience grievances. Personal data is important for the individual and some administrative and technical measures should be taken to protect them. With the continuing development of technology, the increase and differentiation of personal data processing methods has brought to mind what kind of situation will arise in the field of personal data protection if the use of subcutaneous microchips becomes widespread. In case of processing personal data with microchips, it is necessary to make regulations and take additional measures regarding this issue. Key Words : Protection of the Personal Data, Law No. 6698, Microchips,