Türkiye'deki sol hareket ve politik romantizm
Left movement and political romanticism in Turkey
- Tez No: 857420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KAYADUVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, pek çok ideolojik akımla etkileşime sahip olmasına rağmen bu yönü göz ardı edilen ve sanat akımı olarak ele alınan romantizmin politik yönü ve devrimci yönüyle Türkiye'deki sol hareketler üzerinde olan izlerini aramaktır. Romantizmin, ortaya çıktığı 18. yüzyılın sonlarından itibaren ele alınışı itibariyle politik ve toplumsal yönü ihmal edilmiştir. Sosyalist hareketler açısından ise bu hareketlerin tartışmasız olarak rasyonalist kabul ediliyor olması nedeniyle romantizmle sosyalist hareketleri bir arada değerlendirmek ütopik bir çaba olarak görülmektedir. Oysa bu çalışmada durumun böyle olmadığı tam aksine klasik Marksist kuram içerisinde de Türkiye'deki sol hareketler içerisinde de romantizmin etkilerinin olduğunu göstermek amaçlanmış ve bu doğrultuda önce kavramsal olarak açıklamalar yapılmış daha sonra gençlik, devlet, modernleşme ve tarih gibi temalar üzerinden bu etkileşim gösterilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search for the traces of romanticism, which is treated as an art movement and is ignored despite its interaction with many ideological movements, on the left movements in Turkey with its political and revolutionary aspects. The political and social aspects of Romanticism have been neglected since its emergence in the late 18th century. In terms of socialist movements, considering romanticism and socialist movements together is seen as a utopian effort, since these movements are unquestionably considered rationalist. However, in this study, it is aimed to show that this is not the case, on the contrary, there are effects of romanticism within the classical Marxist theory and the left movements in Turkey, and in this direction, conceptual explanations were first made and then an effort was made to show this interaction through themes such as youth, state, modernization and history.