Kripto para kullanımı, kumar oynama, dürtüsellik ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between crypto currency use, gambling, impulsivity and intolerance of uncertainty
- Tez No: 857463
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı sorunlu kripto para kullanımı ile kumar oynama, dürtüsellik ve belirsizliğe tahammülsüzlük arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemi 18 yaş ve üzerindeki 244 kripto para kullanıcısından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Sorunlu Kripto Para Ticareti Ölçeği (SKPTÖ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 Kısa Formu (BIS-11-KF) ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ-12) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için gerçekleştirilen Pearson Korelasyon analizi sonuçlarına göre sorunlu kripto para kullanımının para arama ve inkar alt boyutu ile dürtüsellik arasında, belirsizliğe tahammülsüzlük ile dürtüselliğin tüm alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki vardır. Sorunlu kripto para kullanımının yordayıcılarını incelemek amacıyla gerçekleştirilen hiyerarşik regresyon analizi sonucunda ilk modelde cinsiyetin sorunlu kripto para kullanımını yordadığı, ikinci modelde dürtüselliğin sorunlu kripto para kullanımını yordadığı ancak üçüncü modelde belirsizliğe tahammülsüzlüğün sorunlu kripto para kullanımını yordamadığı tespit edilmiştir. Dürtüsellik ile sorunlu kripto para kullanımı arasındaki ilişkide belirsizliğe tahammülsüzlüğün düzenleyici rolünün olmadığı görülmüştür. Giderek yaygınlaşan kripto para kullanımı dikkate alındığında bu çalışmanın sorunlu kripto para kullanımını etkileyen faktörleri belirlemek açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between problematic cryptocurrency use, gambling, impulsivity and intolerance of uncertainty. The sample of the research consists of 244 cryptocurrency users aged 18 and over. For the purposes of the research, Personal Information Form, Problematic Cryptocurrency Trading Scale (PCTS), Short Form of Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11-SF) and Intolerance of Uncertainty Scale (IUS-12) were used. According to the results of Pearson Correlation analysis performed to examine the relationships between the variables, there is a significant difference between money seeking and denial sub-dimensions of problematic cryptocurrency use and impulsivity, and between intolerance of uncertainty and all sub-dimensions of impulsivity. As a result of hierarchical regression analysis carried out to examine the predictors of problematic cryptocurrency use, it was found that gender predicted problematic cryptocurrency use in the first model, impulsivity predicted problematic cryptocurrency use in the second model, but intolerance of uncertainty did not predict problematic cryptocurrency use in the third model. It has been observed that intolerance of uncertainty has no moderating role in the relationship between impulsivity and problematic cryptocurrency use. Considering the increasingly widespread use of cryptocurrency, this study is thought to be important in determining the factors affecting problematic cryptocurrency use.