COVİD-19 döneminde uzaktan sağlık hizmeti kullanıcılarının demografik değişkenler açısından bu sürece ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the opinions of distance health service users regarding this process in terms of demographic variables during the COVID-19 period
  1. Tez No: 857466
  2. Yazar: ESRA ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüm hizmetlerle entegre olarak ilerleyen bilişim teknolojileri ve sistemleri sağlık hizmetlerinin sunumunda da etkin ve daimi bir rol oynamaktadır. Tele Sağlık /E-Sağlık uygulamaları, pandemi niteliği kazanan covid-19 salgın dönemiyle birlikte ivmelenerek gelişmiş, sağlık hizmet sunumuna ve erişimine farklılıklar katmıştır. Covid-19 salgınının bulaş riski taşıması, küresel boyutta olması, sosyal hayata kısıtlıklar getirmesi ve bu durumda polikliniklerin acil sağlık hizmeti sunmak durumunda kalmaları, sağlık hizmetine erişimde bir takım zorlukları da beraberinde getirmiştir. Bu süreçte, E-sağlık uygulamaları kapsamında Uzaktan Sağlık Hizmeti adı altında video konferans aracılığıyla sağlık hizmeti verilmeye başlanılmıştır. Hastalıkların tanı ve tedavi sürecinde önemli bir yere sahip olan tetkiklerin gerçekleşmesi görüntüleme hizmetlerinin kapsamında yer almaktadır. Bu çalışmada, Covid19 döneminde e-sağlık uygulamaları ve bu uygulamalar kapsamında uzaktan sağlık hizmeti alan sağlık hizmeti yararlanıcılarının konuya bakış açıları, demografik değişkenler bağlamında incelenmiş ve analiz edilmiştir. Analiz sonucu, uzaktan sağlık hizmeti ölçeği kapsamında yer alan bilgi kalitesi ve erişim alt boyutlarında, cinsiyet ve kronik hastalık durumu değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca, uzaktan sağlık hizmeti alt boyutları olan bilgi kalitesi ve erişim değişkenleri ile covid-19 virüsü hakkındaki bilgi durumu bağımsız değişkeni bakımından da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Analiz sonucu elde edilen bir diğer bulgu da, bilgi kalitesi ile yaş grubu değişkeni bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olduğu ve farklılığın 28 yaş ve altı ile 32-36 yaş grupları arasındaki farklılıktan kaynaklandığıdır.
Özet (Çeviri)
Information technologies and systems, which are integrated with all services, play an active and permanent role in the provision of health services. TeleHealth / E-Health applications have accelerated and developed with the Covid-19 epidemic period. This applications brought differences to health service delivery and access. Covid-19 epidemic carries the risk of transmission, is global in scale, imposes restrictions on social life, in this case, polyclinics have to provide emergency health services, This fact has brought some difficulties in accessing health care. In this process, within the scope of E-health applications, health services have started to be provided via video conferencing under the name of Remote Health Service. Performing examinations, which have an important place in the diagnosis and treatment process of diseases, is included within the scope of imaging services. In this study, e-health applications during the Covid-19 period and the perspectives of healthcare service beneficiaries who received remote health services within the scope of these applications were examined and analyzed in the context of demographic variables. As a result of the analysis, a statistically significant difference was found in the information quality and access subdimensions within the scope of the telehealth service scale, in terms of gender and chronic disease status variables. In addition, a statistically significant difference was found in terms of the information quality and access variables, which are the sub-dimensions of telehealth services, and the independent variable of knowledge about the covid-19 virus. Another finding obtained as a result of the analysis is that there is a statistically significant difference in terms of information quality and age group variable, and the difference arises from the difference between the age groups of 28 and under and the age group of 32-36.