Dijital oyunlarda anlatı ile konsept tasarımda karakter geliştirme süreçleri: Tasarım uygulaması (Şamanist Türk Mitolojisi)
Narrative processes in digital games and character design progress in concept design: A design example (Shamanist Turkish Mythology)
  1. Tez No: 857467
  2. Yazar: KÜBRA ÇİÇEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma dijital oyunlar aracılığıyla kültürel anlatıların çağdaş aktarımını ve mitolojik temalı karakter tasarımlarının incelenmesine odaklanırken özellikle Türk Mitolojisi ve Şamanizm'in, dijital oyunlar içerisindeki görsel ve anlatısal tasarım süreçlerine entegrasyonu ele almaktadır. Tezin ana amacı, mitolojik ögelerle desteklenen konsept tasarımların kültürel aktarımı nasıl zenginleştirdiği ve dijital platformlarda oyunlar aracılığı ile sunulabilirliği üzerine yoğunlaşmaktır. Türk Mitolojisi'nin geniş ve çeşitli anlatılarından yararlanılarak, Şamanist inanç sisteminin ve mitolojik figürlerin oyun içi temsilleri, karakter ve mekân tasarımlarının geliştirilmesi sürecinde incelenmiştir. Dijital oyunların kültürel değerlerin temsilindeki rolleri ve kültürlerarası algıyı nasıl biçimlendirdiği sorunsalına değinilmiştir. Bu bağlamda, karakter tasarımı geliştirme sürecinin, oyunlar için büyük önem kaydeden bir unsur olduğu ve Türk Mitolojisi'nin çok yönlü karakterlerinin oyun dünyasına konsept tasarım yönüyle dahil edilmesi konu alınmıştır. Çalışmada, niteliksel araştırma yöntemleri kullanarak karakter tasarımının farklı aşamalarına, anlatı analizlerine bir bütün olarak yer verilirken, dijital oyunlarda mitolojik içerikler kullanılarak kültürel değerlerin dijital platformlarda varlığını sürdürmesi, yeniden yorumlanma potansiyeli vurgulamakta, bu süreçte tasarım ve illüstrasyonun önemini net bir şekilde sergilemektedir. Yapılan analiz ve değerlendirmeler, karakter tasarımı süreçlerinin dijital oyun içeriklerini nasıl zenginleştirebileceğini ve kültürel anlatıların sunumunu nasıl güçlendirebileceğini göstermektedir. Bu kapsamda, tasarlanan karakterlerin ve görsel unsurların, oyunun hikayesi ve mekânıyla bütünleştiğine dair bulgularda, görsel tasarım yöntemleri, illüstrasyon teknikleri ile Şamanist Türk Mitolojisi'nin dijital oyunlara entegrasyonu, karakter tasarımı ve anlatı stratejileri aracılığıyla tasarlanan dijital içerikler aracılığıyla sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research focuses on the contemporary transmission of cultural narratives through digital games, while particularly addressing the integration of Turkish Mythology and Shamanism into the visual and narrative design processes within digital games. The main objective of the thesis is to concentrate on how mythologically supported concept designs enrich cultural transmission and the feasibility of their presentation through games on digital platforms. Drawing from the extensive and diverse narratives of Turkish Mythology, the in-game representations of Shamanistic belief systems and mythological figures have been examined during the development process of character and space designs. The research touches upon the problematic of the roles digital games play in the representation of cultural values and how they shape intercultural perception. In this context, the character design development process is considered a significant element for games, and the inclusion of the multifaceted characters of Turkish Mythology into the gaming world through concept design has been discussed. The study employs qualitative research methods to provide a comprehensive approach to the different stages of character design and narrative analysis, while highlighting the continued presence and reinterpretation potential of cultural values in digital platforms through the use of mythological content in digital games, clearly showcasing the significance of design and illustration in this process. The conducted analyses and evaluations demonstrate how character design processes can enrich digital game content and strengthen the presentation of cultural narratives. In this scope, the findings regarding the integration of designed characters and visual elements with the game's story and space, present the integration of Shamanistic Turkish Mythology into digital games through visual design methodologies, illustration techniques, and the digital content crafted via character design and narrative strategies.