Şevket Mirziyoyev dönemi Türkiye-Özbekistan ilişkileri (2016-2021)
Turkey-Uzbekistan relations in the Period of Shavkat Mirziyoyev (2016-2021)
- Tez No: 857465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ERTAÇ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Özbekistan gerek köklü tarihi gerekse jeopolitik konumu ile Orta Asya'nın incisi olarak öne çıkan bir ülkedir. Son yıllarda Türk Dünyasının artan bir ivmeyle birlik ve beraberlik adına işbirliği içerisinde hareket ettiği görülmektedir. Türk Dünyasının küresel sistem içerisinde önemli bir aktör olarak yer alması sürecinde, Türkiye ile Özbekistan'ın“stratejik ortaklık”seviyesine ulaşan ilişkilerinin büyük katkısı bulunmaktadır. İslam Kerimov'un vefatından sonra 2016 yılında Cumhurbaşkanı olan Şevket Mirziyoyev'in“Yeni Özbekistan”açılımı ve uluslararası ilişkilerde geliştirdiği pozitif atmosfer neticesinde Türkiye-Özbekistan ilişkileri derinlik kazanmıştır. Türkiye-Özbekistan ilişkilerinin gelişmesinin; bölge güvenliği ve istikrarı açısından faydalı olacağı düşünülmektedir. Orta Asya bölgesinde geliştirilmekte olan çok boyutlu ve işbirliğine dayalı ilişkiler, karşılıklı güvenlik bağlamında bölge devletlerinin daha istikrarlı ve güvenli bir devlet yapısına ulaşmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada, Şevket Mirziyoyev dönemi Türkiye-Özbekistan ilişkileri (2016-2021) Kopenhag Okulu ve bölgesel güvenlik kompleksleri teorisi bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Uzbekistan is a country that stands out as the pearl of Central Asia with its deep-rooted history and geopolitical position. In recent years, it is seen that the Turkic World has been acting in cooperation in the name of unity and solidarity with increasing momentum. The relations between Turkey and Uzbekistan, which have reached the level of“strategic partnership”, have made a great contribution to the process of the Turkic World becoming an important actor in the global system. Turkey-Uzbekistan relations have deepened as a result of the“New Uzbekistan”initiative of Shevket Mirziyoyev, who became President in 2016 after the death of Islam Karimov, and the positive atmosphere he developed in international relations. The development of Turkey-Uzbekistan relations is considered to be beneficial for regional security and stability. The multidimensional and cooperative relations being developed in the Central Asian region help the regional states to achieve a more stable and secure state structure in the context of mutual security. In this study, Turkey-Uzbekistan relations during the Shevket Mirziyoyev era (2016-2021) are analyzed in the context of Copenhagen School and regional security complexes theory.