Döner kanatlı İHA'nın gerçek zamanlı veritabanı kullanılarak nokta navigasyon sürü yöntemiyle çalıştırılması
Operation of rotary wing UAV's with point navigation swarm method using real time database
  1. Tez No: 857473
  2. Yazar: MURAT ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH KULUÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnsansız hava araçlarının(İHA) polülerliği her geçen gün artmaktadır. Popülerliğin getirdiği prestijle birlikte bu hava araçlarının kullanım alanları yaygınlaşmaktadır. Sivil kullanımdan tarıma, sinemadan fotoğrafçılığa kadar birçok alanda kendine yer edinmektedir. Kullanım alanlarının da yaygınlaşması ile birden fazla hava aracının müşterek hareket etmesi için birçok araştırmacı da bu alana yönelmektedir. Sürü halinde hareket etmesi istenen hava araçlarından çeşitli optimizasyon çalışmaları yapılmış, doğada bulunan sürü yapılarından da esinlenilmiştir. Bu çalışmada sürü hava araçlarının gerçek zamanlı bir veri tabanı üzerinden haberleşerek müşterek hareket etmesini amaçlanmış ve bu doğrultuda haberleşmenin ve çalışmanın doğrulanması için örnek çalışmalar sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The popularity of unmanned aerial vehicles is increasing day by day. With the prestige brought by popularity, the usage areas of these aircraft are becoming widespread. It has a place in many fields from civilian use to agriculture, from cinema to photography. With the spread of usage areas, many researchers are turning to this area for the joint movement of more than one aircraft. Various optimization studies have been carried out on aircraft that are required to move in swarms, and they are inspired by swarm structures found in nature. In our study, the swarm aimed to cooperate with the aircraft by communicating over a real-time database, and in this direction, sample studies were exhibited to verify the communication and operation.