Kanatsız rüzgar türbini ile elektrik enerjisi üretimi
Electrical energy production with bladeless wind turbine
- Tez No: 857478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED FATİH KULUÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Artan nüfus ve gelişen sanayi elektrik enerjisi ihtiyacının sürekli olarak artışını da beraberinde getirmektedir. Artan ihtiyaca karşı enerji arzında sürdürülebilirlik sağlayabilmek için günümüzde rüzgar enerjisini üzerine çalışmalar ve yatırımlar artmıştır. Çalışmaların ve yatırımların artışı yeni rüzgar enerji teknolojilerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu yeni teknolojilerden biride kanatsız rüzgar türbinidir. Kanatsız rüzgar türbini klasik türbinlere kıyasla döner bir mekanizmaya sahip değildir. Bu türbinler rüzgar kaynaklı girdap akımlarının neden olduğu titreşimler ile salım hareketi yapmaktadır. Türbinde döner bir mekanizma bulunmadığı için lineer jeneratörle elektrik enerjisi üretmektedir. Bu tezde kanatsız rüzgar türbininin yapısı, hareket mekanizması, elektrik üretimi konuları hakkında veriler elde etmek için farklı rüzgar türbinleri tasarlanmış ve prototipler üretilerek farklı rüzgar akış hızlarında test edilmiştir. Testler sonucunda en yüksek gerilim değeri 6,4 m/s akış hızında 272 mV AC ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing population and developing industry bring about a continuous increase in the need for electrical energy. Today, studies and investments on wind energy have increased in order to ensure sustainability in energy supply against the increasing need. The increase in studies and investments leads to the emergence of new wind energy technologies. One of these new technologies is the bladeless wind turbine. Bladeless wind turbines do not have a rotating mechanism compared to classical turbines. These turbines oscillate with vibrations caused by wind-induced eddy currents. Since there is no rotating mechanism in the turbine, it produces electrical energy with a linear generator. In this thesis, different wind turbines were designed and prototypes were produced and tested at different wind flow rates in order to obtain data about the structure, movement mechanism and electricity production of the bladeless wind turbine. As a result of the tests, the highest voltage value was measured as 272 mV AC at a flow rate of 6,4 m/s.