Hydrolysis of pistachio shell into xylose by using MW-HPCO2 system and bioconversion of xylose to xylitol by Candida tropicalis
Antep fıstığı kabuğunun MW-HPCO2 sistemi kullanılarak ksiloza hidrolizi ve ksilozun Candida tropicalis tarafından ksilitole biyokonversiyonu
  1. Tez No: 857479
  2. Yazar: FİLİZ HAZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA KOÇAK YANIK, PROF. DR. FAHRETTİN GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İkincil tarımsal kalıntılardan biyoteknolojik yolla ksilitol üretimi, sürdürülebilirlik ve çevre açısından umut verici bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, Antep fıstığı kabuğunun ksiloza hidrolizi için mikrodalga destekli yüksek basınçlı CO2/H2O hidroliz (MW-HPCO2) sistemi kullanılmıştır. Sıcaklık, zaman ve sıvı-katı oranının ksiloz verimi üzerindeki etkisini araştırmak ve MW-HPCO2 hidrolizini optimize etmek için Box Behnken yanıt yüzeyi metodolojisi tasarımı uygulanmıştır. 190°C, 30 dk ve 18 mL/g reaksiyon koşulları altında maksimum %61,39 ksiloz verimi ve minimum %11,07 bozunum ürünleri (HMF ve furfural) elde edilmiştir. HMF ve furfural, ksilozca zengin hidrolizattan aktif kömür ile tamamen uzaklaştırılmıştır. Candida tropicalis ATCC 13803 ile gerçekleştirilen ksilitol üretimi için erlenmayer ve biyoreaktörde detoksifiye edilmiş ksiloz bakımından zengin hidrolizat kullanılmıştır. Erlenmayerde ksilitolün biyodönüşümü üç farklı başlangıç ksiloz konsantrasyonunda (100, 150 ve 200 g/L) gerçekleştirilmiştir. Erlenmayerde en yüksek ksilitol (65,15 g/L) ve 0,66 g/g maksimum verim 100 g/L ksiloz konsantrasyonu ile elde edilmiştir. Biyoreaktörde sıcaklık, pH ve havalandırmanın ksilitol verimi üzerindeki etkisini araştırmak için Box Behnken tasarımı uygulanmıştır. Optimize edilmiş koşullar altında (34,5°C, pH 4,5 ve 1,2 vvm) en yüksek ksilitol verimi 0,94 g/g bulunmuştur. Ksilitol, kültür ortamından kristalizasyon yoluyla %68,4 verimle geri kazanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biotechnological xylitol production from secondary agricultural residues is a promising approach in terms of sustainability and the environment. In this study, microwave-assisted high-pressure CO2/H2O hydrolysis (MW-HPCO2) system was employed for the hydrolysis of pistachio shell into xylose. Box Behnken design of response surface methodology was implemented to investigate the effect of temperature, time and liquid-to-solid ratio on xylose yield and to optimize MW-HPCO2 hydrolysis process. A maximum xylose yield of 61.39% and minimum degradation compounds (HMF and furfural) of 11.07% were attained under reaction conditions of 190°C, 30 min and 18 mL/g. HMF and furfural were completely removed from xylose-rich hydrolysate by activated charcoal. Detoxified xylose rich hydrolysate was used for both shake-flask and bioreactor using Candida tropicalis ATCC 13803 for xylitol production. Bioconversion of xylitol in shake-flask was performed at three different initial xylose concentrations (100, 150 and 200 g/L). Highest xylitol concentration (65.15 g/L) and the maximum yield of 0.66 g/g was obtained with xylose concentration of 100 g/L in shake-flask. Box Behnken design was implemented to investigate the effect of temperature, pH and aeration on xylitol yield in bioreactor. The highest xylitol yield was 0.94 g/g under optimised conditions (34.5°C, pH 4.5 and 1.2 vvm). Xylitol was recovered with a yield of 68.4% from culture media by crystallization.