Endüstri 4.0 tabanlı dijital tedarik zincirleri iş analizi
Industry 4.0 based digital supply chains business analysis
  1. Tez No: 857477
  2. Yazar: YAĞIZALP URGANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Endüstri 4.0 tabanlı dijital tedarik zincirleri iş analizi, Endüstri 4.0 kavramının işletmelerin tedarik zinciri süreçlerine entegrasyonu ve bu süreçlerin dijitalleştirilmesi üzerine odaklanır. Endüstri 4.0, otomasyon, veri değişimi, yapay zeka, nesnelerin interneti (IoT), büyük veri analitiği gibi teknolojilerin üretim ve tedarik zinciri süreçlerine entegrasyonunu ifade eder.Bu iş analizi, işletmelerin mevcut tedarik zinciri süreçlerini değerlendirirken, Endüstri 4.0 teknolojilerinin nasıl uygulanabileceğini, bu teknolojilerin avantajlarını ve fırsatlarını inceler. Tedarik zincirinin her aşamasında dijitalleştirme ve otomasyonun sağlayabileceği verimlilik artışı, maliyet azalımı, stok optimizasyonu, müşteri taleplerine daha hızlı yanıt verebilme gibi konular üzerinde duruldu.Bu analiz aynı zamanda Endüstri 4.0'ın tedarik zinciri yönetimi üzerindeki etkilerini değerlendirir ve işletmelerin bu teknolojileri nasıl benimseyebileceklerini, mevcut süreçlerini nasıl dönüştürebileceklerini belirler. Ayrıca, bu dönüşümün getireceği riskler ve zorluklar da ele alındı.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0-based digital supply chains business analysis focuses on the integration of the Industry 4.0 concept into the supply chain processes of businesses and the digitalization of these processes. Industry 4.0 refers to the integration of technologies such as automation, data exchange, artificial intelligence, internet of things (IoT), big data analytics into production and supply chain processes. This business analysis evaluates the current supply chain processes of businesses, how Industry 4.0 technologies can be applied, and how these technologies can be implemented. examines its advantages and opportunities. It focused on issues such as increased productivity, cost reduction, stock optimization, and faster response to customer demands that digitalization and automation can provide at every stage of the supply chain. This analysis also evaluates the effects of Industry 4.0 on supply chain management and how businesses can adopt these technologies, their current determines how they can transform their processes. Additionally, the risks and challenges that this transformation would bring were also discussed.