Endüstriyel fırının kontrol kartı tasarımı
Control board design of industrial oven
  1. Tez No: 857534
  2. Yazar: HÜSEYİN TURGAY ADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yürütülen tez çalışması, yenilikçi teknolojilerin endüstriyel fırın makineleri sektöründe uygulanabilirliği üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmada fırınların nasıl kontrol edildiği ve fırın kontrol panelinin geliştirilme süreci üzerinde durulmuştur. Ayrıca, gerekli teknolojilerin fizibilitesini ve Nesnelerin İnterneti (IoT) kavramının kullanıcı gereksinimlerini karşılamada uygulanabilirliğini araştırmak için bir literatür taraması yapılmıştır. Fırın kontrol panelinin ergonomik özelliklere sahip olması, gelişime açık olması, gelişen sistemlere entegre olabilmesi gibi tasarım gereksinimleri ele alınmıştır. Amaç, endüstriyel fırın sektöründe ileriye dönük yapılacak olan çalışmalar için bir altyapı oluşturmaktır. Kullanılan yapıda özelleştirmiş işletim sistemi için Yocto kullanıldı. Arayüz tasarımı sağlamak için QT programından yararlanıldı. Yapılan yazılım C++ ve QML kullanılarak oluşturuldu. Bu çalışma, endüstriyel fırın makineleri sektöründe yenilikçi teknolojilerin uygulanmasına yönelik önemli bir adım olmayı hedeflemektedir. Elde edilen bulgular, fırın kontrol paneli tasarımında iyileştirmeler yapmak ve etkin bir şekilde yararlanmak için değerli bir kaynak sunmaktadır. Yapılan tez çalışmasının sonuçları görsellerle ve ölçü aletlerinin çıktılarıyla bahsedildi. Yürütülen çalışma sonucunda yeni tasarımlarda olması gereken özelliklerden bahsedildi.
Özet (Çeviri)
The conducted thesis study has focused on the applicability of innovative technologies in the industrial oven machinery sector. In this study, emphasis has been placed on how ovens are controlled and the process of developing oven control panels. Additionally, a literature review was conducted to investigate the feasibility of required technologies and the applicability of the Internet of Things (IoT) concept in meeting user requirements. Design requirements such as the ergonomic features of the oven control panel, adaptability to development, and integration with evolving systems were addressed. The aim is to establish a foundation for future work in the industrial oven sector. Yocto was used for the customized operating system in the structure used. QT program was utilized to provide interface design. The software was developed using C++ and QML. This study aims to be a significant step towards the implementation of innovative technologies in the industrial oven machinery sector. The findings provide a valuable resource for making improvements in oven control panel design and effectively leveraging them. The results of the thesis study were discussed with visuals and outputs of measuring instruments. The features required in new designs were mentioned as a result of the conducted study.