Makine öğrenmesi yaklaşımı ile e-ticaret sitesi uygulamalarının müşteri yorumlarına yönelik duygu analizi
Sentiment analysis of customer comments of e- commerce site applications with a machine learning approach
  1. Tez No: 857535
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE KARAHAN ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, başta kullanıcılar olmak üzere e-ticaret platformlarının yapımcıları için de fayda sağlamak amacıyla, doğal dilde yazılmış ürün veya hizmet yorumlarından özet bilgi çıkaran bir sistem tasarlamak amaçlanmıştır. Türkiye'de önde gelen üç büyük e-ticaret firmasının Google Play marketi üzerinden Python dili kullanılarak veri kazıma yöntemi ile elde edilen kullanıcıların yorumlarından yola çıkılarak yorumların, Python dili kullanılarak Google Colab platformu üzerinde duygu analizi gerçekleştirilerek elde edilen bulgular sunulmuştur. Google Play üzerinde bu uygulamaların milyonlarca yorumu bulunmaktadır. Bu yorumlar, uygulamanın yapımcılarına ve kullanıcıya çok değerli bilgiler sunmaktadır. Bunlar, şirket hakkında olumlu-olumsuz yorumlar, kargo şikayetleri, ürün memnuniyetleri ve hatta uygulama hatalarını bile içerebilmektedir. Tez çalışması kapsamında ve sonucunda elde edilen tüm veriler duygu analizi, makine öğrenmesi yöntemleri ile analiz edilerek sonuçlar uygulamalar açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to design a system that extracts summary information from natural language product or service reviews in order to benefit both users and producers of e-commerce platforms. The findings obtained by performing sentiment analysis of the comments on the Google Colab platform using Python language based on the comments of the users obtained by web scraping method over the Google Play market of three leading e-commerce companies in Turkey are presented. There are millions of reviews of these applications on Google Play. These reviews provide valuable information to the makers of the application and the user. These can include positive and negative comments about the company, cargo complaints, product satisfaction and even application errors. All the data obtained within the scope and as a result of the thesis study were analyzed with sentiment analysis and machine learning methods and the results were compared in terms of applications.