Development of full-scale process control with sensor applications in the chemical treatment of oil industry wastewaters
Petrol endüstrisi atıksuları kimyasal arıtımında sensör uygulamaları ile tam ölçekli süreç kontrolü geliştirilmesi
  1. Tez No: 857538
  2. Yazar: MELTEM SARP AKARSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ TOKGÖZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Petrol rafinerilerinde oluşan büyük hacimli atıksu ve işlenen ham petrol ve yan ürünlerinin sürekli değişkenliği, atıksu yönetimini karmaşık bir sorun haline getirmektedir. Bu nedenle, sürdürülebilir çözümler için atıksu arıtma süreçlerinin etkinliğini artırmak amacıyla bilgisayar destekli sensörler ve otomasyon sistemleri kullanılmaktadır. Özellikle, koagülasyon-flokülasyon sürecinde sensörlerin kullanımı, optimal koagülasyon koşullarının belirlenmesine olanak tanımakta ve bu da giderim verimliliğini artırmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada, PHREEQC modelleme programı, farklı koagülantların reaksiyon mekanizmalarını ve sensörlerin kontrol yapısındaki etkinliğini modellendirmek için kullanılmıştır. Modelin doğruluğu, hem petrol rafinerisi atıksuyu hem de kontamine olmamış musluk suyu ölçümleriyle pH, iletkenlik, sıcaklık ve çözünmüş oksijen kullanılarak doğrulanmıştır. Araştırmada, demir(III) klorür, demir(II) sülfat ve alum olmak üzere üç farklı koagülan üzerinde odaklanmıştır. Bulgular, pH sensörünün koagülan dozajını düzenleme ve optimum giderim verimliliğini elde etme konusunda kritik veri sağlama konusundaki önemli rolünü vurgulamıştır. Ek olarak, elektriksel iletkenlik sensörü, kimyasal süreçlerin ilerlemesi hakkında temel içgörüler sağlama konusunda etkili olmuştur. Sıcaklık sensörü, iyon çözünürlüğü konusunda önemli bilgiler sunarken, çözünmüş oksijen sensörü, oksitleyici koşullar altında gerçekleştirilen giderim süreçlerini kontrol etme ve verimliliğini sağlama konusunda etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Wastewater management in oil refineries is a major challenge due to the considerable volume of wastewater produced and the continuous variations in the processed crude oil and its by-products. Overcoming this complexity requires improving wastewater treatment processes for sustainable solutions that utilise computerised sensors and automation systems. In particular, the integration of sensors into the coagulation and flocculation processes plays a crucial role in determining optimal coagulation conditions, thereby improving treatment efficiency. In this study, the PHREEQC modelling programme was used to investigate the operating mechanisms of different coagulants and to evaluate the effectiveness of sensors within the control structure. The accuracy of the model was validated by measuring pH, conductivity, temperature, and dissolved oxygen in both refinery effluent and uncontaminated tap water, providing insights into the behaviour of different coagulants. The study focused on three different coagulants: ferric chloride, ferrous sulfate, and alum. The results emphasised the central role of the pH sensor in providing critical data for regulating coagulant dosage and achieving optimal treatment efficiency. In addition, the electrical conductivity sensor proved useful in providing important insights into the progress of the chemical processes. The temperature sensor provided valuable information on ion solubility, while the dissolved oxygen sensor proved its effectiveness in controlling treatment processes under oxidizing conditions, ensuring the desired treatment efficiency.