3-Boyutlu Minkowski uzayında Mannheim eğrilerin geometrisine yeni bir yaklaşım
A new approach to the geometry of Mannheim curves in Minkowski 3-space
- Tez No: 857537
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM İLARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez altı bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölüm, giri¸s kısmına ayrılmı¸stır. ˙Ikinci bölümde tezde gerekli olan kavramlar ve tanımlar verilmi¸stir. Üçüncü, dördüncü ve be- ¸sinci bölümlerde Minkowski 3-uzayında yeni bir yakla¸sım kullanılarak sırasıyla spacelike, timelike ve Cartan null ile pseudo null egrilerin Mannheim e ˘ gri olma ¸sartları ˘ elde edilmi¸stir. Bu egrilerin ve Mannheim e¸slenik e ˘ grilerin Frenet vektörleri ile e ˘ gri- ˘ lik fonksiyonları arasındaki bagıntılar ifade edilmi¸stir. Bu tip Mannheim e ˘ griler için ˘ örnekler in¸sa edilmi¸s ve grafikleriyle birlikte verilmi¸stir. Altıncı bölüm ise tartı¸sma ve sonuç için ayrılmı¸stır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter contains concepts and definitions which are needed throughout the thesis. In the third, fourth and fifth sections, using a new approach in Minkowski 3-space, the Mannheim curve conditions of spacelike, timelike and Cartan null and pseudo null curves are obtained, respectively. The relations between Frenet vectors and curvature functions of these curves and Mannheim mate curves are expressed. Examples for this type of Mannheim curves are constructed and given with their graphs. The sixth chapter is devoted to the discussion and conclusion