Ada bazlı birleştirilmiş örnek parsellerin en verimli ve en iyi kullanımı ilkesine (Evik) göre değer analizi
Value analysis according to the most efficient and best use of island-based combined plots (Evik)
- Tez No: 857574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAMİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde, arsa üzerine yapılacak yapılarla ilgili proje geliştirme süreçleri, kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte gayrimenkul sektöründe büyük öneme sahiptir. Kentsel dönüşüm projeleri, şehirlerin gelişimine katkı sağlayarak, çarpık yapılaşmayı düzenlemek, yaşanabilir alanlar oluşturmak ve mevcut yapıları güvenli ve modern yapılarla değiştirme amacı güder. Kentsel dönüşüm projeleri, genellikle eski ve dönüştürülmesi gereken yapılarla başlar ve bu yapıların yıkımı veya yenilenmesi sürecinden geçer. Proje geliştirme sürecinde, bölgenin ihtiyaçlarına uygun bir dönüşüm planının oluşturulması, mevcut altyapı ve sosyal olanakların göz önünde bulundurulması, katılımcı planlama yöntemlerinin benimsenmesi ve çevresel sürdürülebilirlik ilkesine uygun tasarım yaklaşımlarının kullanılması önemlidir. Kentsel dönüşüm projeleri, sadece fiziksel yapıların değiştirilmesiyle kalmaz; aynı zamanda bölgedeki sosyal ve ekonomik yapıyı da dönüştürmeyi hedefler. Arsa üzerine yapılacak yapılarla ilgili kentsel dönüşüm projeleri, bölgenin potansiyelini değerlendirmek, boş alanları en iyi şekilde kullanmak ve şehir planlaması açısından uzun vadeli çözümler sunmak amacıyla yönetilmelidir. Projelerin sadece kısa vadeli getirilere değil, şehrin geleceğine ve sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayacak şekilde tasarlanması ve yönetilmesi önemlidir. Bu tez, arsa üzerine yapılacak yapılarla ilgili kentsel dönüşüm projelerinin en verimli ve etkili şekilde nasıl yönetileceğini araştırmayı ve incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda ele alınan bir pafta içindeki ada üzerinde yapılacak olan kentsel dönüşüm projesinde geliştirilebilecek projelerin analizi yapılmış ve en verimli ve en iyi kullanım iyi kullanım esasına uygun olan proje belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the process of developing projects for structures to be built on land holds significant importance in the real estate sector, particularly with urban renewal projects. Urban renewal projects aim to contribute to the development of cities by regulating haphazard urbanization, creating livable spaces, and replacing existing structures with safe and modern buildings. These projects typically begin with old and outdated structures that need to be transformed, going through processes of demolition or renovation. During the project development process, it is crucial to create a transformation plan that aligns with the needs of the region, considers existing infrastructure and social amenities, adopts participatory planning methods, and utilizes design approaches that adhere to environmental sustainability principles. Urban renewal projects do not merely involve changing physical structures; they also target the transformation of the social and economic fabric of the area. Projects related to structures to be built on land within the context of urban renewal should be managed to evaluate the region's potential, optimize the use of vacant spaces, and provide long-term solutions for city planning. These projects should be designed and managed not only for short-term gains but also to contribute to the city's future and sustainable growth. This thesis aims to investigate and examine how urban renewal projects related to structures to be built on land can be managed most efficiently and effectively. Within the scope of this purpose, an analysis of potential projects to be developed on a parcel within an urban renewal project was conducted, and the most efficient and best-use project was identified based on the principle of optimal utilization.