Impact of using recycled raw material on sustainability at a packaging manufacturer
Bı̇r ambalaj üretı̇cı̇sı̇nde gerı̇ dönüştürülmüş hammadde kullanımının sürdürülebı̇lı̇rlı̇k üzerı̇ndekı̇ etkı̇sı̇
- Tez No: 857613
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLİN AKTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sürdürülebilirlik, dünya ekosisteminin çok önemli bir yönüdür, kaynakların gelecek nesiller için kullanılabilir olmasını sağlarken, iklim değişikliği olasılığını azaltır, dünyadaki tüm karar vericiler için etik ve zorunlu bir sorumluluktur, hesap verebilir kaynak kullanımını, ekonomik istikrarı ve sosyal eşitliği teşvik eder, insanlar ve doğa arasında uzun vadeli sağlık ve refah için gerekli olan bir dengeyi teşvik eder. Bu çalışma, ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik sorgulamalarını içeren bir anketin hazırlanması ve farklı oranlarda geri dönüştürülebilir hammadde kullanan bir geri dönüştürülebilir ambalaj üreticisine sunulması ve bu şirketteki üç sürdürülebilirlik piramidi üzerindeki etkisinin ölçülmesiyle başlamış, anket sonuçları Excel ve GAMS programları kullanılarak toplanmış ve analiz edilmiştir. Sonuçlar, geri dönüştürülebilir hammadde konsantrasyonlarındaki %12'lik bir değişikliğin her üç sürdürülebilirlik faktörü üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri olduğunu göstermiştir; çevresel faktörler üzerinde %13'lük bir artış, ekonomik faktörler üzerinde %6'lık bir artış ve sosyal faktörler üzerinde %5.4'lük bir etki yaratmıştır. Sonuç olarak, daha yüksek dereceli geri dönüştürülebilir malzemelerin kullanılması daha iyi çevresel, ekonomik ve sosyal sonuçlar sağlayacaktır. Ancak, piyasa dinamikleri, genel bütçe ve teknolojik kısıtlamalar gibi sınırlamaların mevcut olduğunu kabul etmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a crucial aspect of earth's ecosystem, making sure resources are available for the next generation, while reducing the possibility of climate change, it's an ethical and obligation responsibility for all decision makers across the world, it encourages accountable recourse usage, economic stability, and social equality, encouraging a balance between humans and nature which is essential for a long-term health and well-being of earth. This study begins by preparing a questionnaire that included economic, environmental, and social sustainability inquiries and presenting it to a recyclable packaging manufacturer that uses different concentrations of recyclable raw material and measuring the impact it had on the three pyramids of sustainability within that company, the questionnaire results were gathered and analyzed using Excel and GAMS programs. The results showed that a 12% change in recyclable raw material concentrations had direct and indirect effects on all three sustainability factors, where it had a 13% increase on the environmental factors, a 6% increase on the economic factors and a 5.4% impact on the social factors. In conclusion, utilizing higher grade recyclable materials will yield better environmental, economic, and social outcomes. However, it is important to acknowledge that limitations do exist such as market dynamics, overall budget, and technological constraints.