Beyin MR görüntülerinde riskli gliom tümörlerinin yapay zeka ile tespiti
Detection of risky glioma tumors in brain MR images using artificial intelligence
  1. Tez No: 857616
  2. Yazar: ÇAĞIN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Beyin tümörleri bütün hastalıklar arasında insan sağlığını riske sokan en kritik hastalıklardan biridir. Gliom tümörleri erişkinlerde en sık görülen ve en yüksek riske sahip beyin tümörleri arasındadır. Günümüz teknolojisiyle yapay zeka alanındaki gelişmeler sayesinde tıbbın pek çok alanında uygulanabilir teşhis destek sistemleri geliştirilmektedir. Beyin tümörlerinde erken ve doğru teşhis tedavide önemli rol oynamaktadır. Doktorlara yardımcı olmak için gerçek zamanlı karar desteği sunan yapay zeka temelli yazılımların geliştirilmesi, hastalık tedavi sürecinde büyük öneme sahiptir. Gliom teşhisinde önemli rol oynayan majör problemler tespit, derecelendirme ve segmentasyon problemleridir. Bu tez çalışmasında gliom tümörlerinin tespiti, derecelendirilmesi ve segmentasyonu için derin öğrenme temelli yöntemler geliştirilmiştir. Gliom derecelendirme için geliştirilen Evrişimsel Sinir Ağı (ESA) modelleri yaygınca kullanılan BraTS versetinde test edilmiş, literatürdeki benzer çalışmalara göre iyileştirme sağlanmıştır. Türk Beyin Projesi (TBP) kapsamında geliştirilen Gazi Brains 2020 verisetinde tespit ve segmentasyon problemleri için derin öğrenme temmelli yaklaşımlar geliştirilmiş, proje kapsamında yapılan çalışmalara kıyasla iyileştirme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Brain tumors are one of the most critical diseases that put human health at risk among all diseases. Glioma tumors are among the most common and highest risk brain tumors in adults. Thanks to today's technology and developments in the field of artificial intelligence, diagnosis support systems applicable to many fields of medicine are being developed. Early and accurate diagnosis plays an important role in the treatment of brain tumors. The development of artificial intelligence-based software that provides real-time decision support to assist doctors is of great importance in the disease treatment process. Major problems that play an important role in glioma diagnosis are detection, grading and segmentation problems. In this thesis, deep learning-based methods were developed for the detection, grading and segmentation of glioma tumors. Convolutional Neural Network (ESA) models developed for glioma grading were tested on the widely used BraTS dataset, and an improvement was achieved compared to similar studies in the literature. Deep learning-based approaches were developed for detection and segmentation problems in the Gazi Brains 2020 dataset developed within the scope of the Turkish Brain Project (TBP), and improvements were achieved compared to the studies carried out within the scope of the project.