Germe membran sistemlerde taşıyıcı sistem kuruluşu ve birleşim detaylarının örnekler üzerinden irdelenmesi
Examination of structural system design basis and connection details in tensile membrane structures via examples
- Tez No: 857618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRİN ŞAHİN DİRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Asma germe sistemlerin bir alt grubu olan germe membran sistemler, geleneksel malzemeler ve yöntemlerle yapımı mümkün olmayan açıklık ve formlarda etkin bir tasarım alternatifi sunmaktadır. Germe membran sistemlerin sistem dayanıklılığı ve stabilitesi; yapı formu, destek elemanlarının konumu, ön gerilim metodu, kablo ve membran malzeme özellikleri gibi çok sayıda parametreye bağlıdır ve bu yüzden sistemin standardizasyonu oldukça zordur. Çoğunlukla her yapı özelinde, farklı taşıyıcı sistem kuruluşu ve detay çözümleri geliştirilmesini gerektirmektedir. Membran malzeme gibi oldukça esnek bir malzemeden taşıyıcı sistem oluşturmak ve bu sistemi başka alt sistemlerle entegre etmek oldukça zordur. Özellikle germe membran çatı strüktürünün entegre edildiği cephesi kapatılan bir strüktürün tasarımında, membran malzemenin strüktürün diğer unsurları ve cephedeki diğer yapı elemanları ile olan ilişkisinin iyi bir şekilde kurgulanması gerekmektedir. Hafif ve esnek özellikteki membran malzemenin rijit sistem elemanları ile olan ilişkisi, germe membran sistemlerin problemli bir konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışmasının amacı, germe membran sistemlerle cephesi kapatılan bir strüktür oluşturulduğu takdirde taşıyıcı sistem kuruluşunun nasıl gerçekleştirildiğini ve germe membran çatı strüktürünün cephedeki diğer yapı sistemleriyle birlikte kullanıldığında birleşim detaylarının nasıl çözüldüğünü, seçilen örnek yapılar üzerinden irdelemektir.
Özet (Çeviri)
Tensile membrane systems, a sub-group of suspended-tensile structures, offer an effective design alternative in openings and forms that are not possible to build with conventional materials and methods. The durability and stability of tensile membrane systems; they depend on various parameters such as structure form, support element placement, pre-tension method and cable and membrane material properties. Therefore, standardization of the system is quite difficult. It often requires the development of different system installation and detail solutions for each building. It is very difficult to create a bearing system from a very flexible material such as a membrane material and to integrate this system with other subsystems. Especially in the design of a structure whose façade is closed, where the tensile membrane roof structure is integrated, the relationship of the membrane material with the other elements of the structure and other building elements on the façade must be well constructed. The relationship between the light, flexible membrane material and the rigid system elements is a problematic issue in tensile membrane systems. The aim of the thesis is to examine, through selected sample structures, how the bearing system is established for a tensile membrane structure and how the connection details are solved when the tensile membrane roof structure is used with other building systems on the façade.