COVID-19 pandemisi infodemi sürecinde aşı tereddütünün dijital ortamda sağlık bilgisi edinme ve teyit davranışlarıyla ilişkisi
The relationship of vaccine hesitancy with health information and confirmation behaviors in the digital environment during the COVID-19 pandemic infodemi
  1. Tez No: 857633
  2. Yazar: ABDURRAHMAN YAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BOSTANCI DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma kesitsel ve ilişki arayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın çalışma örneklemini bir ilçe sağlık müdürlüğüne hizmet almak için başvuran 18 yaş üstü 385 kişi oluşturdu. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan Anket Formu, ―Pandemilerde Aşı Tereddütü Ölçeği‖, ―Dijital Ortamda Sağlık Bilgisi Edinme ve Teyit Ölçeği‖ kullanıldı. Çalışmada elde edilen niceliksel veriler SPSS 25.0 programında değerlendirildi. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 29,37±9,02'di. Dijital Bilgi Edinme ve Teyitte Kullandıkları Sosyal Medya Platformları Dağılımı olarak ilk üç sırada sırasıyla; Instagram (n=257), Whatsapp (n=225) ve Youtube (n=167) olarak belirlendi. Pandemilerde Aşı Teraddüt Ölçeğini etkileyen faktörlere bakıldığında; yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek, ekonomik durum ve yaşanılan yer bağımsız değişkenlerinden hiçbirinin ölçek puan ortalamalarını istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturacak düzeyde etkilemediği (p>0,05) görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross-sectional and correlation-seeking study. The study sample of the research consisted of 385 people over the age of 18 who applied to a district health directorate to receive service. The Survey Form prepared by the researchers, the ―Vaccine Hesitancy Scale in Pandemics‖, and the ―Obtaining and Verifying Health Information from Digital Media Scale‖ were used as data collection tools. The quantitative data obtained in the study were evaluated in the SPSS 25.0 program. The average age of the individuals participating in the study was 29.37±9.02. The top three distributions of social media platforms used in obtaining digital information and verification are; Instagram (n=257), Whatsapp (n=225) and Youtube (n=167). When looking at the factors affecting the Vaccine Hesitancy Scale in Pandemics; It was observed that none of the independent variables of age, marital status, education level, profession, economic status and place of residence affected the scale score averages at a level that would create a statistically significant difference (p>0.05). In addition, those who lost their lives due to COVID-19 have a total score in the Vaccination Hesitancy Scale in Pandemics Risk Sub-Dimension, those who have average or above knowledge about COVID-19 have a total score compared to those with more information, those who stated that they did not obtain information about COVID-19 from social media have a total score in comparison with those who did not. Vaccine Hesitancy Scale in Pandemics have a Lack of Confidence sub-dimension.