Glutamat eksitotoksititesi oluşturulan C6 glioma hücrelerinde Tofacitinib'in etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Tofacitinib on C6 glioma cells caused by glutamate excitotoxicity
  1. Tez No: 857634
  2. Yazar: KEVSER NASIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Glutamat eksitotoksitite modellemesi oluşturulan hücrelerde farklı madde ve ilaçlar eksitotoksititeyi önlemek amacıyla araştırılmaktadır. Ancak romatolojik hastalıklarda kullanılan ve JAK/STAT yolağı üzerinden antiinflamatuar etki gösteren, sinir sistemi üzerine olumlu etkileri çeşitli çalışmalarla kanıtlanan tofacitinibin glutamateksitotoksisitesineolanetkisi henüz aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada C6 glioma hücrelerinde oluşturulan glutamat eksitotoksititesi üzerine tofacitinibin etkisi ve bu etkide oksidatif stres ve antiinflamatuar yolakların incelenmesi amaçlanmıştır. C6 glioma hücrelerinde tofacitinib'in etkin dozu XTT testi kullanılarak 100 nM olarak bulunmuştur. Hücreler; Kontrol, Glutamat (10 mM), Tofacitinib (100 nM) ve Glutamat+Tofacitinib olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Tümör Nekrozis Faktör –α (Tnf-α),İnterlökin-1β (IL-1β), total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyesi (TOS) ölçümü ticari kitler ile yapılmış ve COX-1 COX-2 ölçümü için immunohistokimyasal yöntemler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different substances and drugs are being investigated to prevent excitotoxicity in cells modeled for glutamate excitotoxicity. However, the effect of tofacitinib, which is used in rheumatological diseases and has an anti-inflammatory effect through the JAK/STAT pathway, and whose positive effects on the nervous system have been proven by various studies, on glutamate excitotoxicity has not yet been elucidated. This study aimed to examine the effect of tofacitinib on glutamate excitotoxicity in C6 glioma cells and the oxidative stress and anti-inflammatory pathways involved in this effect. The effective dose of tofacitinib in C6 glioma cells was found to be 100 nM using the XTT assay. Cells were divided into four groups: Control, Glutamate (10 mM), Tofacitinib (100 nM) and Glutamate+Tofacitinib. Tumor Necrosis Factor –α (Tnf-α), Interleukin-1β (IL-1β), total antioxidant level (TAS) and total oxidant level (TOS) measurements were made with commercial kits and immunohistochemical methods were used for COX-1 COX-2 measurement.