Prenatal tanı testi yaptırması önerilen ve önerilmeyen gebelerin yaşadıkları karar çatışması ve distresin prenatal bağlanma üzerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 857688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR YEŞİLÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu çalışma gebelerde prenatal tanı testlerine yönelik karar çatışması ve distresin prenatal bağlanma üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma gebelerde prenatal tanı testlerine yönelik karar çatışması ve distresin prenatal bağlanma üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı, karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırma evrenini 10.07.2022 - 10.02.2023 tarihleri arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Obstetri Polikliniğine antenatal bakım almak için başvuran gebelerden oluşmaktadır. Çalışma tanı testi önerilen ve tanı testi öerilmeyen gebeler olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Tanı testi önerilmeyen (n=59) gruba 12 ile 20. gebelik haftasında demografik özellikler formu, Karar Vermede Çatışma Ölçeği, Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği ve Prenatal Bağlanma Envanteri uygulanmıştır. Tanı testi önerilen (n=59) gruba ise 12 ile 20. gebelik haftasında demografik özellikler formu, Karar Vermede Çatışma Ölçeği, Tilburg Gebelikte Distres Ölçeği ve Prenatal Bağlanma Envanteri uygulanmış olup aynı gebelere 20 ile 30. haftalar arasında tilburg gebelikte distres ölçeği ve Prenatal Bağlanma Envanteri tekrar uygulanmıştır. Bulgular: Tanı testi önerilen gebelerin %93.2'sinin prenatal tanı testleri hakkında bilgisi olduğu büyük çoğunluğu testler hakkındaki bilgiyi doktordan almıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a descriptive study to examine the conflict of decisions regarding prenatal screening and diagnostic tests in pregnant women and the effect of distress on prenatal attachment. Method: This research was conducted descriptively and comparatively to examine the effect of decisional conflict and distress regarding prenatal diagnostic tests in pregnant women on prenatal attachment. The research population consists of pregnant women who applied to Sakarya Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic Obstetrics Polyclinic between 10.07.2022 - 10.02.2023 to receive antenatal care. The study consists of two groups: pregnant women for whom diagnostic testing is recommended and pregnant women for whom diagnostic testing is not recommended. Demographic characteristics form, Conflict in Decision Making Scale, Tilburg Pregnancy Distress Scale and Prenatal Attachment Inventory were applied to the group for whom diagnostic testing was not recommended (n=59) between 12 and 20 weeks of gestation. Demographic characteristics form, Conflict in Decision Making Scale, Tilburg Pregnancy Distress Scale and Prenatal Attachment Inventory were applied to the group for whom diagnostic testing was recommended (n=59) between the 12th and 20th weeks of pregnancy, and the same pregnant women were administered the Tilburg Pregnancy Distress Scale and Prenatal Attachment between the 20th and 30th weeks. The inventory was re-administered. Results: 93.2% of the pregnant women for whom a diagnostic test was recommended were informed about prenatal diagnostic tests, and the majority of them received information about the tests from the doctor.