Yapıların süneklik düzeyi yüksek ve süneklik düzeyi sınırlı şekilde tasarlanmasının yapının deprem performansı açısından irdelenmesi
The investigation of structural performance of structures designed with high ductility and limited ductility
- Tez No: 857712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK TOYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Süneklilik düzeyi yapı deforme olmaksızın gerektiği miktarda gösterebildiği plastik davranıştır. Yapıların gerekli statik hesapları yapılırken bu plastik esneme davranışını düşünülerek hesaplar yapılmaktadır. Süneklilik bir yapıda esneme sınırının ötesine geçmeden yaptığı yer değiştirme hareketidir ve bunu etkileyen en önemli taşıyıcı faktör betonarme perdelerdir. Betonarme perdeler boyutlarıyla yapılara gerekli rijitliği sağlayan yapı elemanlarıdır. Bu perdeler yapıda plastik oluşumu sağlayacak en önemli elemanlar olmakla birlikte yapının deprem açısından esneme hareketini artırmaktadır. Özelikle bodrum katlarda bulunan deprem perdesi olarak adlandırdığımız yapılarda deprem anındaki enerjiyi sönümleyerek üst katlara iletilen enerjiyi azaltma görevinde bulunurlar ve bununla birlikte binada oluşacak deformasyonu en aza indirmeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
Ductility level is the plastic behavior that can be demonstrated in the required amount without deforming the structure. While making the necessary static calculations of the structures, calculations are made considering this plastic flexing behavior. Ductility is the displacement movement of the distribution of the flexing population in a structure and the most important structural factor that provides this is reinforced concrete curtains. Reinforced concrete shear walls are structural elements that provide the necessary rigidity to buildings with their dimensions. These curtains are the most important elements that will ensure plasticization in the structure, and together they increase the global stretching movement. Especially in the structures we call earthquake curtains located in the basement floors, they function as protection by damping the earthquake and transmitting it to the upper floors, and together they provide lowering in the building.