COVID-19 pandemi sürecinde evli kadınların kontraseptif yöntem kullanım durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi: retrospektif bir çalışma
Investigation of contraceptional method use situations and affecting factors of married women during the COVID-19 pandemic: A retrospective study
  1. Tez No: 857713
  2. Yazar: SELİME PEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL CAMBAZ ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemi sürecinde evli kadınların kontraseptif yöntem kullanım durumu ve etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Retrospektif ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırma İzmir'de bir Aile Sağlığı Merkezinde 15-49 yaş arası, başından en az bir kez evlilik geçmiş halen cinsel yönden aktif olan kadınlarda yürütülmüştür (N:1320) Araştırma örneğini 1100 kadın oluşturmuştur. Araştırmaya katılım oranı %83 olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22,00 paket programında sayı, yüzde dağılımı, ortalama değerleri ile ki kare testi kullanılmıştır. Araştırma grubunu oluşturan kadınların yaş ortalaması 34,0 ±0,232'dir. Kadınların COVID-19 pandemi öncesi %75,1'i kontraseptif yöntem kullanmaktadır. Pandemi döneminde kontraseptif yöntem kullanım oranı %59,6'ya düşmüştür. Pandemi döneminde en çok bırakılan yöntemlerin kondom, oral ve enjektabl kontraseptifler olduğu belirlenmiştir. Pandemi döneminde kontraseptif yöntem kullanmayı bırakan kadınların %36,1'i sokağa çıkma yasaklarından yöntemi temin edemediğini ifade etmiştir. Pandemi döneminde planlanmamış gebelik yaşama durumu %32,8' dir. Kadınların COVID-19 pandemi döneminde modern kontraseptif yöntem kullanım oranının düştüğü ve kontraseptif yöntemlere erişimde aksaklıklar yaşandığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the contraceptive method use status of married women during the COVID-19 pandemic and the affecting factors.This is a retrospective and descriptive type of research. The research was conducted at a Family Health Center in Izmir among women between the ages of 15-49, who had been married at least once, and who were still sexually active (N: 1320). The research sample consisted of 1100 women. The participation rate in the research was determined as 83%. A survey form was used to collect data. Number, percentage distribution, mean values, and chi-square test were used in the SPSS 22.00 package program to evaluate the data. The average age of the women in the research group is 34.0 ±0.232. 75.1% of women were using contraceptive methods before the COVID-19 pandemic. During the pandemic period, the rate of contraceptive method use decreased to 59.6%. It was determined that the methods most abandoned during the pandemic period were condoms and oral and injectable contraceptives. 36.1% of women who stopped using contraceptive methods during the pandemic period stated that they could not obtain contraseptıves due to curfews. The incidence of unplanned pregnancy during the pandemic period is ConclusionsIt was determined that the rate of women's use of modern contraceptive methods decreased during the COVID-19 pandemic period, and there were problems in accessing contraceptive methods.