Spor yöneticilerinin iletişim becerileri ile çatışma yönetimi stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between communication skills of sports managers and conflict management
- Tez No: 857734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, Spor yöneticilerinin iletişim becerileri ile çatışma yönetimi stilleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamızda, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmamızın evrenini; İstanbul İlinde kamu ve yerel yönetimler adına spor hizmeti veren spor tesisleri oluşturmaktadır. Örneklemini ise, bu tesislerde yönetici kadrolarında görev yapan 51 kadın ve 86 erkek olmak üzere 137 yöneticiden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında, veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, iletişim becerileri ölçeği ve çatışma yönetimi stilleri ölçeği kullanılmıştır. Ölçekler çevrimiçi ortama taşınarak, Spor yöneticilerinin soruları dijital ortamda yanıtlamaları sağlanmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler IBM SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırmada; dağılım analizi, tanımlayıcı analiz ve parametrik hipotez testlerinden bağımsız örneklem T testi ve Oneway anova analizi uygulanmıştır. Gruplar arası farkın belirlenmesi için ise Post-hoc (LSD) analizi yapılmıştır. Ayrıca iletişim becerileri ölçeği ve çatışma yönetimi stilleri ölçekleri arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmamızda; Spor yöneticilerinin iletişim becerileri ölçeği ve alt boyutlarında Yaş değişkeni ile kendini ifade etme boyutu; Maddi durum değişkeni ile kendini ifade etme boyutu; Eğitimi alma değişkeni ile iletişim ilkeleri, etkin dinleme ve iletişim kurmaya isteklilik alt boyutları arasında; Spor yöneticilerinin çatışma yönetimi stilleri ölçeği ve alt boyutlarında Yaş değişkeni ile kaçınma stili; Cinsiyet değişkeni ile yönetici rekabet stili ve işbirliğine uyum stili; Maddi durum değişkeni ile uzlaşma stili; Yöneticilik süresi değişkeni ile yönetici rekabet stili ve işbirliğine uyum stili alt boyutları arasında anlamlı farklılık bulunurken, Spor yöneticilerinin iletişim becerileri ölçeği ve alt boyutlarında, Cinsiyet değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; Yaş değişkeni ile iletişim ilkeleri, etkin dinleme ve iletişim kurmaya isteklilik; Medeni durun değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; Eğitim değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; Maddi durum değişkeni ile iletişim ilkeleri, etkin dinleme ve iletişim kurmaya isteklilik; Kurumda çalışma süresi değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; Yöneticilik süresi değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; Eğitimi alma değişkeni ile kendini ifade etme alt boyutları arasında; Spor yöneticilerinin çatışma yönetimi stilleri ölçeği ve alt boyutlarında cinsiyet değişkeni ile ölçeğin uzlaşma stili, kaçınma stili ve uyum stili; yaş değişkeni ile yönetici rekabet stili, uzlaşma stili, uyum stili ve işbirliğine uyum stili; Medeni durun değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; Eğitim değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; Maddi durum değişkeni ile yönetici rekabet stili, kaçınma stili, uyum stili ve işbirliğine uyum stili; Kurumda çalışma süresi değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; Yöneticilik süresi değişkeni ile uzlaşma stili, kaçınma stili ve uyum stili; Eğitimi alma değişkeni ile ölçeğin tüm alt boyutlarında; anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Sonuç olarak; Spor yöneticilerinin iletişim becerileri ile çatışma yönetimi stilleri arasındaki ilişkiyi incelediğimiz çalışmada, Spor yöneticilerinin iletişim becerileri arttıkça çatışmayı yönetme düzeylerinde de artış izlenmiştir. Bu sonuca göre spor yöneticisi adaylarının yaşanan çatışmayı etkin bir biçimde kontrol edebilmesi ve yönetebilmesi için etkili iletişim becerilerine sahip olması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between communication skills and conflict management styles of sports managers. In our study, relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. The universe of our research consists of sports facilities that provide sports services on behalf of public and local governments in the province of Istanbul. The sample consists of 137 managers, including 51 women and 86 men, who work in executive positions in these facilities. Within the scope of the research, personal information form, communication skills scale and conflict management styles scale were used as data collection tools. By moving the scales to the online environment, sports managers were enabled to answer the questions digitally. The data obtained from the scales were analyzed using IBM SPSS 24.0 package program. In the research; distribution analysis, descriptive analysis and parametric hypothesis tests, independent sample T test and Oneway anova analysis were applied. In order to determine the difference between the groups, Post-hoc (LSD) analysis was performed. In addition, Pearson Correlation analysis was applied to determine the relationship between the communication skills scale and Deciency management styles scales. In our research; The self-expression dimension with the Age variable in the communication skills scale and sub-dimensions of sports managers; The self-expression dimension with the financial situation variable; The principles of communication with the education variable, effective listening and willingness to communicate among the sub-dimensions; In the conflict management styles scale and sub-dimensions of sports managers, there was a significant difference between the avoidance style with the age variable; The manager competition style with the gender variable and the cooperative adaptation style; The reconciliation style with the financial situation variable; The managerial duration variable and the executive competition style and cooperative adaptation style sub-dimensions, while dec, In the communication skills scale and sub-dimensions of sports managers, in all sub-dimensions of the scale with the gender variable; Principles of communication with the age variable, effective listening and willingness to communicate; In all sub-dimensions of the scale with the marital status variable; In all sub-dimensions of the scale with the education variable; Principles of communication with the financial situation variable, effective listening and willingness to communicate; In all sub-dimensions of the scale with the working time variable in the institution; In all sub-dimensions of the scale with the management time variable; Between the educational attainment variable and self-expression sub-dimensions; Reconciliation style, avoidance style and adaptation style of the scale with gender variable in the conflict management styles scale and sub-dimensions of sports managers; executive competition style, compromise style, adaptation style and cooperation adaptation style with age variable; In all sub-dimensions of the scale with the civilized stop variable; In all sub-dimensions of the scale with the educational variable; Executive competition style, avoidance style, adaptation style and cooperation adaptation style with the financial situation variable; In all sub-dimensions of the scale with the working time variable in the institution Dec; There was no significant difference between the management duration variable and the reconciliation style, avoidance style and compliance style; in all sub-dimensions of the scale with the education intake variable; No significant difference was found. As a result, In the study in which we examined the relationship between the communication skills of sports managers and conflict management styles, it was observed that as the communication skills of sports managers increased, the Deceleration levels of conflict management also increased. According to this result, it is thought that sports manager candidates should have effective communication skills in order to be able to effectively control and manage the conflict experienced.